Cynthia Nixon, matka dvou dětí, a šťastně vdaná bisexuálka, viz tento článek, bude uvádět 13. května předávání cen Human Right Awards, v překladu Ceny za lidská práva. Jedná se o akci na mezinárodní úrovni, v jejímž rámci byly oceněny země po celém světě a v poslední době vzrůstají ambice projektů z Afriky. To je samozřejmě dobře, vezmeme-li v úvahu, že v mnoha afrických státech je homosexualita stále trestným činem, za nějž leckde hrozí trest smrti.

Ceny se jmenují A Celebration Of Courage, tedy Oslava kuráže. A tento název je pochopitelný – jde o to se nebát a říct svůj názor, bojovat o svoje práva a rozhodně jen nesedět v koutku. Pro Cynthii to není poprvé, co uvádí LGBT událost, má již zkušenosti s projekty spojené s HIV/AIDS, rovným manželstvím nebo například sexuální výchovou dětí.

Slavnostní předávání bude probíhat v New Yorku, konkrétně ve Studiu 450. Vstupenky byly v prodeji ještě před pár dny za 200 USD, nyní jsou však již vyprodány (to kdybychom náhodou měly čtenářky i v New Yorku). Na internetu bude ale určitě k dohledání video z předávání cen.

Sama Cynthia vidí jako hlavní problém to, že stále dochází k násilí na LGBT lidech a obzvláště na ženách a to, že se lidé bojí se vyoutovat a přiznat svoji sexuální orientaci. Tvrdí, že aby došlo v téhle oblasti ke změně, je potřeba, abychom se všichni zapojili. Věří, že právě projekty typu Human Rights Awards mohou pomoci ve zvýšení povědomí o tomto problému a přesvědčit více lidí, že je potřeba jednat a ne jen nečinně přihlížet.

Letos budou oceněni: Yasemın Öz (obhájkyně lidských práv, feministka, LGBT aktivistka z Turecka) a Dr. Binnaz Toprak (poslankyně tureckého parlamentu). Zvláštní cenu uznání získá Dorothy Sander. Mezi loňskými oceněnými byla například Tammy Baldwin, první americká senátorka, která se veřejně hlásí k lesbické orientaci, viz tento článek.