KristaRovné manželství se stejnými právy pro páry jakéhokoliv pohlaví prostě hýbe světem. Slyšíme o něm stále častěji a hlasitěji, ačkoliv ne přímo z České republiky. O rovném manželství mluví nejen státy, které je nedávno schválily, ale také Spojené Státy Americké (kde si toto manželství odsouhlasil další stát Ameriky – Delaware) nebo Velká Británie. Na toto téma upozornila také finská zpěvačka Krista Siegfrids, která bude svou zemi reprezentovat v mezinárodní pěvecké soutěži Eurovize.

Proč zrovna ona? Protože píseň, se kterou bude soutěžit, je právě „Marry Me“, ve které Krista zpívá o tom, co je všechno ochotná udělat proto, aby si ji její milovaná osoba vzala. Krista se neomezuje pouze na manželství mezi mužem a ženou a rozhodla se svoji podporu vyjádřit před zraky všech. Přímo na stagei si užila lesbický polibek s jednou ze svých tanečnic, jak moc žhavý byl, to můžete posoudit z videa níže.

„Homofobní lidé se teď na mě kvůli tomu zlobí. Ale plánuju malé překvapení na konec mého vystoupení. Je to přímý přenos, takže mě v tom nikdo nezastaví.“, vysvětlila k polibku Krista. Odezva na sebe nenechala dlouho čekat a byla překvapivě pozitivní – gay fanoušci a zastánci rovných práv z několika evropských zemí se rozhodli Kristu podpořit a natočili fanouškovské video, jakousi „teplou parodii“ právě na tuto píseň. A Krista jim to posvětila ;).

První semifinále soutěže se koná 14. května ve švédském Malmö, druhé semifinále 16. května a samotné finále pak proběhne 18. května. Švédsko tak hostí Eurovizi již popáté, z toho podruhé se finále koná přímo v Malmö. Pokud se ptáte, kdo bude v Eurovizi vystupovat za Českou republiku, musíme vás zklamat – nikdo. Možná si pamatujete vystoupení skupin Gipsy.cz nebo Kabát. Své štěstí zkusil v roce 1968 dokonce i Karel Gott, ovšem jako zástupce Rakouska. Ano, Biene Maaaaja. Česko se ale soutěže už několik let neúčastní a to kvůli nízké sledovanosti a posun nelze očekávat ani v brzké době.

Ale zpět ke Kristě – proč bojuje za práva homosexuálů na manželství? Ve Finsku je v současné době možné se pouze registrovat a to od roku 2002. Krista svým polibkem protestuje proti absenci zákona, který by rovné manželství ve Finsku umožňoval. Je to trošku s podivem, protože skandinávské země jsou velmi liberální a rovné manželství je uzákoněno ve všech ostatních zemích – dvě ženy či dva muži mají v manželství stejná práva jako pár žena – muž na Islandu, ve Švédsku, v Norsku a i v Dánsku. Jen Finsko je pozadu. Doufejme tedy, že se ke Kristě připojí další známé osobnosti a i Finsko se bude moci pyšnit rovnými právy pro všechny bez ohledu na sexuální orientaci.

Písnička je to docela chytlavá, ale pokud se vám nechce čekat, onen polibek je až na konci videa. Krista asi není úplně prvoplánová krasavice, ale za hřích by stála ;).