AlbánieAlbánie udělala velký krok kupředu. V prvé řadě vláda právně postavila zločiny z nenávisti vůči odlišné sexuální orientaci a genderové identitě na úroveň rasově, etnicky, politicky či nábožensky orientovaných zločinů, a zároveň byl v zemi schválen nový zákon postihující šíření homofobních zpráv a to všemi možnými způsoby, také prostřednictvím internetu.

Jedněmi z mála skupin, kterým se nové zákony nezamlouvají, byly například radikální islamistické skupiny, které dříve doporučovaly způsoby, jak se homosexuálů zbavit, čili je zabít.

Od extrému k extrému. Dříve plánovaly, jak homosexualitu vymýtit, od teď jim bude hrozit vězení i za zmínku na internetu.

Šíření rasistických, homofobních a xenofobních materiálů prostřednictvím informačních technologií a komunikačních systémů bude nyní trestným činem, který bude trestán pokutou nebo uvězněním viníka až na dva roky, bavíme-li se o šíření takovýchto informací na sociálních sítích, pouhé zaplacení pokuty vás nezachrání.

Nové právní předpisy jsou výsledkem spolupráce mezi albánskými LGBT asociacemi (Aleanca LGBT a LGBT Pro), společností jako takovou, Ministerstvem spravedlnosti a ombudsmanem Iglim Totozanim. Sám ombudsman uvítal zákony jako „revoluční“ s tím, že se v tomto ohledu Albánie posunula do čela regionu, a poděkoval parlamentu za schválení těchto zákonů.
Řekl: „Albánie je na cestě k větší spravedlnosti, rovné a evropské společnosti.