Transparent, který nesl Martin C. Putna, v roce 2011 na Prague Pride, znovu rozvířil emoce – tentokrát hlavně v politických, akademických a studentských kruzích.

Martin C. PutnaDuhová paleta barev se šíří světem, ale na našem Hradě jakoby to nechtěli vidět. Nejspíš si pan prezident Miloš Zeman nasadil černočerné sluneční brýle. Jak jinak si vysvětlit postoj, který zaujal vůči jmenování literárního historika Martina C. Putny (*1968) profesorem? Mohlo by se zdát, že pochod za práva LGBT menšiny, který se uskutečnil v roce 2011, je již minulostí. Ale to bychom se pletli!

V současnosti se na české politické scéně řeší jmenování profesorů (proběhne 11.června 2013), které je zcela v rukou prezidenta republiky a ten odmítl jmenovat Putnu profesorem, aniž by uvedl pádný důvod. Vzhledem k tomu, že se jedná o prestižní záležitost, tázala se nejen akademická obec PROČ? A zdá se, že horší odpověď bychom si jen těžko vymysleli, jelikož to v tuto chvíli vypadá tak, že Miloši Zemanovi zkrátka „nevoní“ Putnova homosexuální orientace. Proti tomu se sice pan prezident ohradil, ale svým výrokem: „Samozřejmě, já plně respektuji právo na sexuální orientaci, ale něco jiného je právo na sexuální orientaci a, jak už jsem řekl, něco jiného je pochodovat v Praze s nápisem, cituji: ´katolické buzny zdraví Bátoru´.“ situaci moc neuklidnil.

Doc. Mgr. Martin C. Putna, Dr.,  pedagog Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, se otevřeně hlásí ke své homosexuální orientaci. Je znám jako literární historik, kritik, moderátor. Byl jednou z hlavních postav sametové revoluce, iniciátorem založení České křesťanské akademie. Působil v České televizi i v Českém rozhlase. Do spousty periodik přispívá i v současnosti svými komentáři a glosami. V období 2008 – 2011 vykonával funkci ředitele Knihovny Václava Havla. Za svou literární činnost získal Cenu Toma Stopparda.

Transparent byl zaměřen na Ladislava Bátoru (předseda hnutí D.O.S.T.) hlavně kvůli jeho kontroverzním výrokům na adresu homosexuálů.

V době konání Prague Pride 2011 na sebe Putna strhl pozornost také otevřeným dopisem, který byl adresován Tomáši Halíkovi (dostupný zde).

Zde můžete podepsat petici, která našeho prezidenta žádá, aby Putnu jmenoval proferosem.