Říká vám něco španělský film? Říká vám něco teplý film? I pokud nejste zrovna fanoušky takových filmů, jméno Pedro Almodóvar by vám rozhodně nemělo být neznámé.

Je to jeden ze světově nejznámějších španělských režisérů a dalo by se říci i světově nejúspěšnější, co se LGBT tématiky týče. A u Pedra  jde opravdu o LGBT v celé své kráse, v každém jeho filmu se objeví nějaká queer postava, pokud už není přímo hlavní postavou.

Patříte-li k mladším ročníkům, zaslechli jste minimálně o filmu Kůže, kterou nosím (2011), kde v hlavní roli zazářil Antonio Banderas jako krapítek vyšinutý plastický chirurg (jak jinak, „normální“ postavy moc u Pedra šanci nemají). Předchozí úspěchy si můžete přiřadit k Almodóvarovým filmům jako Rozervaná objetí, Volver (v obou hrála hlavní roli Penelope Cruz), Mluv s ní, Vše o mé matce či film jen pro silné žaludky Špatná výchova. Za filmy Mluv s ní (původní scénář) a Vše o mé matce (zahraniční film) získal tento režisér dokonce i Oscara.

Pedro se samozřejmě sám otevřeně k homosexuální orientaci přihlásil již v minulosti a rád si střihne gay postavu i ve svém vlastním filmu (například Labyrint vášní, pro mě osobně těžko stravitelný film z roku 1982, kde si Pedro zahrál zpěváka-homosexuála). Pokud nejste úplný ignorant, jeho film vás zasáhne a donutí vás o něm přemýšlet ještě dlouho po shlédnutí, i kdyby se vám nelíbil (paradoxně častěji člověk nedokáže dostat z hlavy to, co se mu nelíbilo).

Protože tento režisér nikdy nezahálí, přichází teď 23.5. do kin jeho poslední film s názvem Rozkoš v oblacích, v originále Los amantes pasajeros, kde uvidíme celou škálu výborných španělských herců a dle slov samotného Pedra půjde o jeho nejteplejší film vůbec. Děj filmu se odehrává v oblacích, v letadle, které začne mít problémy nad Mexickým zálivem a jeho pasažérům, pilotům a stevardům nezbyde nic jiného, než si užít poslední chvíle života naplno.

Pedro si libuje v dramatech a neuvěřitelných konstrukcích, ale tentokrát přináší příjemnou komedii. Že byste také chtěli být v letadle? Nebojte, ono tam nakonec nějaké to skandální odhalení přece jen bude…

Ve snímku hrají španělské hvězdy jako Javier Cámara, Cecilia Roth, Lola Dueñas nebo Paz Vega, ti všichni si už v Almodóvarových filmech zahráli. V menších rolích se objeví také Penelope Cruz a Antonio Banderas. Zajímavé je, že Cruz i Banderas jsou v Almodóvarových filmech „jako doma“, Penelope si zahrála v jeho filmu popáté, Antonio již pošesté. Přitom je to ale první film, kde se schází na scéně spolu.

Podívejte se na trailer k filmu níže, česká verze je bohužel velmi krátká, ale můžete se podívat na tu oficiální španělskou (leč bez titulek) na youtube. Snímek ze zákulisí natáčení filmu najdete například na čsfd.cz