315535_1Porota mezinárodního filmového festivalu v Cannes vybrala v neděli 26. května vítězný snímek pro rok 2013. Z dvaceti filmů si nejvíce sympatií získal film tunisko-francouzského režiséra Abdelatifa Kechiche Adelin život (La Vie d’Adèle) vyprávějící o milostném vztahu dvou žen – Adéle a Emmy. Na plátně zazářila Adèle Exarchopoulos spolu s Léou Seydoux v díle, které dle poroty nese ze všech filmů největší poselství, slovy předsedy poroty Stevena Spielberga: „Myslím, že tento film je nositelem velmi silného poselství, velmi pozitivního poselství.

A co že nám 179 minutové drama nabízí? Bezpochyby kvalitní epický příběh plný smyslnosti, touhy i smutku. Zpočátku by se zdálo, že 17letá středoškolačka Adéle žijící na severu Francie ve městě Lille prožívá obyčejný život teanegera. Miluje literaturu, angličtinu, francouzš5722916-cannes-kechichetinu a chce se stát učitelkou. Na naléhání kamarádek začně chodit s místním fešákem Thomasem a nevybočuje z běžných kolejí. Ale velmi brzy se dějová linka vyvine jiným směrem a divák nemůže jinak, než být zcela pohlcen příběhem, který nám Kechiche mistrně naservíroval.

Adéle jednoho dne zahlédne na ulici modrovlasou umělkyni Emmu, jak se vede za ruku s jinou ženou a po bolestném rozchodu s Thomasem její srdce v obrovském zmatku poprvé v životě poznává, co je to opravdová touha a láska. Teprve, když děj poposkočí o hodinu dopředu, setkávají se obě hrdinky v baru, kam Adele zavítala se svým gay kamarádem. Emma je opět v dámské společnosti. Právě tady začíná jejich přátelství, které se postupně vyvijí ve vztah.

Hlavní hrdinka prochází všemi fázemi uvědomování si své sexuality, fázemi zamilovanosti a prožívá i nepříjemné, těžké chvíle, například když si ji kamarádky „podávají“ za to, že se baví s lesbičkou nebo když nenachází porozumění tam, kde by ho chtěla cítit nejvíc – u svých rodičů. Divák je vtažen do děje a má možnost projít s postavami vším krásným, co láska nabízí, ale třeba i vztahovou krizí.

AVT_Julie-Maroh_4355Modrá barva na Emminých vlasech v sobě nese skrytý význam – je znamením štěstí. Jak děj postupuje, modrá barva ustupuje, až má nakonec Emma opět své přirozené bloňďaté vlasy. Je to začátek konce?

Film vznikl na základě komiksu Bleu est une couleur chaude francouzské umělkyně Julie Maroh, který byl publikován nakladatelstvím Glénat v březnu roku 2010 a byl oceněn několika literárními cenami (např. Cena mladého spisovatele – Roubaix 2010; Cena za nejlepší mezinárodní album na 4. mezinárodní festivalu komiků v Alžíru v roce 2011).

Adelin život získal také cenu Mezinárodní federace filmového tisku (Fipresci). V angličtině nese film název Blue is the Warmest Color. Dobrá zpráva pro nás je, že ještě v letošním roce je film očekáván i v české Republice.

Přikládáme jednu ukázku z fimu: