Nový životopisný film oscarového režiséra Stevena Soderbergha Behind the Candelabra (Pod svícnem) byl představen 21. května 2013 na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Americkou premiéru tvůrci naplánovali na 26. května tohoto roku. Hvězdně obsazený snímek vypráví životní příběh amerického pianisty a baviče Valentina Liberaceho, již jsme vás o něm informovaly v těchto článcích.

Film byl natočen podle románu Scotta Thorstona Pod Svícnem: Můj život s Liberacem (z roku 1988). Pro ztvárnění hlavních postav si režisér filmu vybral Michaela Douglase (Liberace) a Matta Damona (Scott). A se svou volbou je vážně spokojený, svůj výběr si pochvaloval slovy: „Pokaždé, když něco vytváříte, jste si vědomi toho, jak blízko se přibližujete ke špatné verzi toho díla. Co se týče tónu, šlo mi jen o to, aby se v tom filmu každý choval lidsky. Po stylistické stránce jsem nemusel nic přehánět, protože už tak bylo na co koukat. Nakonec však zjistíte, že nejde o vás a že to vlastně celé stojí na Michaelovi a Mattovi.“

Že jde o kvalitní kousek nám vedle ohlasů na film z festivalu v Cannes ukazují i pověstné koláče sledovanosti. Během prvního vysílání filmu na HBO ho viděly 2,4 miliony diváků. Ptáte se, proč se takového snímku ujala právě HBO? Velká studia zkrátka měla strach! Michael Douglas přiznal, že nebyl sám, kdo měl obavy: „Myslím, že studia, ve své nekonečné moudrosti, a to i s Mattem Damonem, mnou i Soderberghem, si myslela, že by jen přilákala gay publikum. A náklady na marketing filmu nechtěli riskovat. Vidím to jako ztrátu pro ateliéry.“

Ve zkratce připomeňme, že příběh začíná v létě 1977 v Las Vegas. Do bujarého života světově proslulého amerického pianisty s polsko-italskými kořeny Liberaceho (*1919) vstupuje mladičký (šestnáctiletý) Scott Thorston, aby mu dělal osobního řidiče. Scott se tak ocitá ve světě showbusinessu plném extravagance a je jím zcela okouzlen.

Z původně tajného, nezávazného flirtu se mezi nimi vyvine vážný vztah. Vzhledem k okolnostem ho ale ani jeden nemohou přiznat, žijí totiž v době, kdy je nemyslitelné se otevřeně přiznat k homosexuální orientaci. Liberace to, že je gay, urputně popírá celý svůj život, stejně tak jako zatatuje, že je HIV pozitivní. Příběh končí 4. února 1987, kdy Liberace umírá.

Zde máte odkaz na trailery k filmu, podařilo se do nich vecpat i malinko z intimních scén… Jak dobře to Michael s Mattem zahráli?

Dodáváme, že film byl pro české distributory přejmenován na Liberace!