Jane Lynch s Larou EmbryDcera bankéře z Illinois, herečka Jane Marie Lynch (*1960), známá především díky její roli v seriálu Glee, oznámila v pondělí (10. června 2013), že se ona a její manželka, doktorka Lara Embry po třech letech manželství rozvádí. V prohlášení Jane požádala média i širší veřejnost o shovívavost:

„Lara a já jsme se rozhodly ukončit naše manželství. Bylo to těžké rozhodnutí, hluboce nám na sobě záleží. Žádáme o respektování soukromí při vypořádání se s touto rodinou situací.“

Jane s Ember se seznámily v roce 2009 v San Franciscu při benefici, kterou Jane moderovala a Ember byla mezi oceněnými. Do manželství se rozhodly vstoupit o rok později ve státě Massachusetts. Zdá se, že původní prohlášení, že jejich rozídly jsou tím, co je nutí se zdokonalovat, se nakonec ukázalo chybným a možná právě tato protikladnost způsobila rozpad svazku.

Tehdy Jane prohlásila: „Lara je velmi trpělivá, já jednám rychle, jsem velmi impulzivní, takže se obě musíme posílit v této oblasti. Musela jsem zpomalit a ona se musí posunout dál.“

Zajímají-li Vás herecké zkušenosti Jane, vězte, že působila 15 let v divadelní společnosti Steppenwolf v Chicagu, kde byla vybrána například do komedie The Second City. Mohly jsme ji také vidět v divadle Annovance.

Jane Lynch a Lara EmbrySvou první filmovou roli získala v roce 1988 ve filmu Splněné přání. Vedlejší role ztvárnila i ve známých seriálech jako jsou Gilmorova děvčata, Přátelé, Jmenuji se Earl nebo Dva a půl chlapa. Aby vylepšila rodiný rozpočet, natočila i spoustu televizních reklam, mezi nimi například na cereálie Frosted Flakes. Do povědomí veřejnosti se dostala roku 2009 seriálem Glee, kde si zahrála trenérku roztleskávaček Sue Sylvester (za tuto roli dostala cenu Emmy a Zlatý Glóbus).

Z dalších filmových rolí vybíráme například Paul, Absolventka nebo 40 let panic. Queer divačkám se ale jednoznačně nejčastěji vybaví v roli Joyce Wischnia, schopné a přes mrtvoly jdoucí právničky, která ulovila samotnou Phyllis Kroll v podání Cybill Shepherd. Tak už si vzpomínáte, odkud znáte její tvář? Pro připomenutí přidáváme video.

A na závěrečné pobavení připomínáme The L Word s českým obsazením podle redaktorek Queermagu. Kdo by Jane zahrál lépe než Eva Holubová?