Nejen rakouská Vídeň prožila v sobotu 15.6. nejteplejší den v roce. Gay Pride, proběhla i v hlavním městě Polska, ve Varšavě. Parady Równości se zúčastnil také první polský gay politik, člen parlamentu otevřeně se hlásící ke své orientaci, Robert Biedroń. Mladému politikovi jsme se více věnovaly například v tomto článku.

Bohužel pochod pro Biedrońa nedopadl zrovna šťastně. Ačkoliv na Pride nebyl hlavní figurkou, médiím se svěřil, že po pochodu se stal terčem posměšků a zároveň byl fyzicky napaden. Podíl na tom má zřejmě jeho otevřená podpora homosexálů v Polsku, na které se podílí již od roku 2011.

K napadení politika došlo v kavárně v centru města, kam se Robert Biedroń vydal s přáteli pokračovat v oslavách. „Agresivní muž nás napadl homofobními urážkami,“ řekl Biedroń. „Začal škrtit jednoho z mých přátel a udeřil ho do tváře. Když si uvědomil, kdo jsem, plivnul mi do obličeje, zvedl pěsti a kopl mě do břicha.“

Útočník neutekl daleko a byl zadržen. A Biedroń? Navzdory jeho zážitku ze sobotní Pride se nezdráhal poukázat na pokles výtržností a útoků ve srovnání s loňským pochodem.

„Byla to nepříjemná událost, která jen poukazuje na to, že nemá smysl strkat hlavu do písku,“ řekl polské televizní stanici Polsat.

Biedroń o útoku na jeho osobu také tweetoval:

https://twitter.com/RobertBiedron/statuses/346047308342890497

Zde je krátká ukázka z polské Parady Równości, pochodu se zúčastnilo asi 8 000 osob, což je povzbudivý nárůst v porovnání s loňským ročníkem.

Pride získala podporu politické vládní strány Ruch Palikota, která LGBT menšinu podporuje a bojuje za její práva. Nejprve vystoupila aktivistka strany Moniky Płatek, která se na místo dostavila přímo z Varšavského Kongresu Žen. Upozornila na to, že podle ní není normální, aby se v demokratické zemi rovné chování rozlišovalo podle sexuální orientace. Sám předseda strany Janusz Palikot vyjádřil naději, že snad se průvodem jednou projde i prezident země. Ke shromážděným promluvili také Ryszard Kalisz, Joanna Seneszyn a samozřejmě Robert Biedroń.