1783588_rusko-demonstrace-homosexual-gayTak a je to definitivní, přestože ještě před půl rokem hýřil ruský premiér Medvěděv optimismem, v Rusku byl 11. 6. 2013 jednomyslně odhlasován zákon o zákazu propagandy homosexuality mezi nezletilými. Formalitou už je jen schválení Radou federace a podpis prezidenta Vladimíra Putina, který je očekáván do konce tohoto měsíce.

Ruští zákonodárci použili dvojsmyslnou definici – zákaz „propagandy netradičních sexuálních vztahů“ – snad v domnění, že si civilizovaný svět nepovšimne, že jde o diskriminaci LGBT menšiny! Mimojiné i výraz propaganda je pochybně definován jako „zdeformovaný obraz rovnosti tradičních i netradičních sexuálních vztahů.“

Gay aktivista za práva homosexuálů Nikolai Alexejev (*1977) a další demonstranti se shromáždili mimo Státní dumu, aby vyjádřili svou nevoli s tímto „barbarským zákonem“. Alexejev k situaci v rozhovoru pro Gay Star News řekl: „Státní duma sleduje trend vlády snažící se apelovat na negramotné, kteří jsou velmi homofobní. Nemůže být hůř. Lidé jsou zabíjeni, protože jsou gayové. Nikoho ve vládě to opravdu nezajímá.“ Dále uvedl, že tento zákon je podněcování ke genocidě vůči LGBT lidem v Rusku a bude žádat trest pro Putina a autory tohoto zákona u tribunálu mezinárodního soudu v Haagu v Holandsku.

Zákon ukládá tučné pokuty jak fyzickým osobám, tak organizacím, které se pokusí šířit „informace zaměřené na formování netradičního sexuálního chování mezi dětmi, naznačující, že toto chování je přitažlivé a také nepravdivě tvrdit, že tradiční a netradiční vztahy jsou sociálně na stejné úrovni“. Homosexuálové se nesmějí shromažďovat. Zamilované páry nemohou na veřejnosti dát nic znát, chytit se za ruku či se dokonce políbit. Pokud tak učiní jednotlivci, zaplatí za to i 5000 rublů (cca 3tis. Kč), v případě LGBT organizací až 1 milion rublů, což v praxi znamená, že tyto spolky nemohou fungovat. Otazník tak visí například i nad časopisem Agens, o kterém jsme Vás informovaly v březnu.

V případě cizinců, kteří by chtěli práva menšin hájit na území Ruska, jako to v minulosti udělala například Madonna nebo Lady Gaga, je nyní trest také přísnější.  V první řadě bude cizinec odsouzen až k 15 dnům odnětí svobody a následně bude vyhoštěn ze země. Zároveň poslanci schválili zákon proti hanobení víry. Ti, kteří urazí náboženské cítění někoho jiného, mohou strávit až rok za mřížemi. Pokud by se hanobení dopustili přímo v kostele, jako to například udělaly Pusy Riot, mohl by je soud odsoudit až k třem letům vězení.

A tak, ačkoliv se většina světa stává v otázce tolerance sexuálních menšin otevřenější, se asi v zemi, kde homosexualita přestala být trestným činem až v roce 1993 a dlouhá léta se zde snažili gaye a lesby léčit na psychiatrických odděleních, lidé ke své odlišné sexuální orientaci ještě dlouho bezstarostně hlásit nebudou. Neboť strach z homofobie podtržený hrozbou fyzického napadení a bohužel i smrti je příliš hmatatelný.