Skupina katolických aktivistů předala chorvatskému parlamentu na 710 tisíc podpisů od lidí, kteří volají po definici manželství v ústavě výhradně jako „společenství mužů a žen“. Počet podpisů odpovídá 20 % voličů, což je dvojnásobně více, než je nutné ke svolání referenda.

Právníci však aktivisty varují, že Evropský parlament v posledních letech selhával při přijímání zákona vymezujícího důležité podrobnosti o referendech, takže nyní mohou rozdíly ve výkladu zákona způsobit ústavní krizi.

Jedna z propagátorek iniciativy – Zeljka Markić (*1964) – uvedla, že cílem této konzultace je, aby se občané vyjádřili, jak chtějí upravit tuto společnost a to ve velmi důležité otázce, totiž v otázce manželství, rodiny a přijetí dětí. Shromáždění skandovalo „Chorvatsko, Chorvatsko“ a zpívalo vlastenecké písně, zatímco několik aktivistů předalo parlamentu krabice s podpisy. „Přišli jsme pro spásu Chorvatska, z rodiny, která je pilířem společnosti.“ řekl Efe Katica (63let), aktivista z města Bjelovar.

Většina chorvatských firem podporuje výzvu k referendu, ve kterém by voliči odpověděli na otázku: „Myslíte, že je ve prospěch chorvatské ústavy, aby v ní bylo výslovně stanoveno, že manželství je společenství mezi mužem a ženou?“ Doufáme, že odpovědi budou v náš prospěch, přestože v zemi s více než 4 miliony obyvatel nemá LGBT menšina zrovna na růžích ustláno.

Stejnopohlavní styk je zde legální od roku 1977 a neregistrované stejnopohlavní soužití až od roku 2003. Anti-gay diskriminace je v zákoně zakázána jen částečně a na legalizaci stejnopohlavního manželství a homoparentální osvojení si budou muset v Chorvatsku ještě asi dlouho počkat. Na druhou stranu zde pravidelně probíhají pochody Pride, a to jak v hlavním městě Zagrebu, tak ve druhém největším městě Splitu. Letošní ročník v Zagrebu proběhl 15.6.2013, ve stejném termínu jako pochody ve Vídni a Varšavě, ve Splitu se pak slavilo o týden dříve.