Katerina ZemanovaPřestože má prezident České republiky Miloš Zeman očividně negativní vztah k homosexuálům, což se v nedávné době ukázalo především v souvislosti s odmítnutím jmenování Martina C. Putny profesorem, jeho dcera Kateřina Zemanová  (*1994) se tentokrát rozhodla jít opačným směrem a veřejně podpořit LGBT komunitu svou účastí na Prague Pride 2013.

V souvislosti s homosexuální menšinou je také často diskutována otázka prevence proti AIDS. Zemanová se v letošním roce nechala testovat v Domě světla a vyjádřila se k této problematice pro server idnes.cz: „Já nejsem HIV pozitivní, ale chci, aby se do toho zapojili ti nemocní, aby ukázali, že žijí úplně normálně. Mladí lidé to odsuzují a myslí si, že ti lidé jsou promiskuitní a že je to nemoc, která se jich netýká. Osobní zkušenost s takovými lidmi nemám, nebo nevím, jestli nejsou schopní to přiznat.“ Sama přispěla finanční částkou do sbírky národního programu boje proti HIV/AIDS.

Pražský Dům světla nabízí klidné prostředí lidem postiženým HIV/AIDS, jejich přátelům a rodině od 11. srpna 1999. Pomoc zde naleznou všichni, kteří se potýkají s touto nemocí (mohou využít obytné prostory pro infikované osoby nebo terapie, které „Dům“ nabízí), ale i ti, co chtějí získat potřebné informace o nemoci, léčbě, rekovanlescenci, či si potřebují popovídat, jelikož neví, jak pomoci někomu blízkému.

Kateřina se v době, kdy pana prezidenta „skolila viróza“, zúčastnila pražského happeningu Ruka v ruce proti AIDS. Co na jeho opilý výstup řekla novinářům, si můžete přečíst zde.