650_1000_TildaJak už bylo v médiích mnohokrát zmiňováno, LGBT práva v Rusku nejsou rozhodně tím, co by tamní vláda vřele podporovala. Schválení na první pohled jasně homofobního zákona zakazujícího „homosexuální propagandu“ bylo poslední kapkou jedu, kterou Putin se svým spolkem kápl do našeho pomyslného poháru hořkosti. Naštěstí, navzdory hlasitému tichu zbytku světa, jsou zde stále lidé snažící se upoutat pozornost na ostudnou situaci ruských LGBT občanů.

Pozitivním příkladem je i britská herečka Katherine Mathilda „TildaSwinton (*1960), která se nechala vyfotit s gay vlajkou uprostřed Rudého náměstí v Moskvě, aby ukázala svou nespokojenost se zmiňovaným zákonem. Umělkyně, která získala Oscara za film Michael Clayton a proslavily ji takové filmy jako Letopisy Narnie nebo Podivuhodný případ Benjamina Buttona, tak svým pózováním s duhovou vlajkou vypustila do světa jasnou zprávu: „V solidaritě. Z Ruska s láskou.“ a nabádá tím i ostatní lidi, aby nebyli lhostejní a také vyjádřili ruské homokomunitě podporu!

Chcete-li vědět o Tildě více, pak vězte, že dříve než začala účinkovat ve filmech, podmanila si divadelní prkna. Její první velká role na filmovém plátně přišla až roku 1992, když si zahrála ve filmu Orlando, který byl natočen podle románu Virginie Woolfové. Celosvětovou popularitu jí přinesl film Pláž, kde zazářila po boku Leonarda DiCapria. Nominaci na Zlatý glóbus získala za film Temná voda v roce 2001. S Keanu Reevesem se objevila jako archanděl ve filmu Constantine (2005). Nejvíce ji ale zviditelnila role Bílé čarodějnice Jadis ve filmu Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň; Letopisy Narnie: Princ Kaspian a Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka.