Lačně hltáte všechny možnosti, které se dnešní mládeži nabízí? Jste nadšeni, protože oproti dřívějším dobám můžeme dětem číst knížky s homosexuální tematikou? Vítáte otevřenost, která k nám pomalu, ale jistě přichází ze všech stran? Pak vězte, že ve Velké Británii se hnuli o notný kus dopředu!

Bude se zde totiž konat LGBT letní tábor pro mládež, první tábor svého druhu, jehož cílem je oslovit teenagery, kteří mohou mít pocit izolovanosti nebo osamělosti, protože jejich sexualita se liší od orientace většiny jejich kamarádů. Mosaic LGBT Youth Centre („LGBT centrum pro mládež Mozaika“) naplánovalo pobyt pro teenagery ve věku 13 – 18 let, kteří se identifikují jako LGBT, nebo kteří váhají o své sexuální orientaci či pohlaví, ve dnech 18. a 24. srpna 2013 v Snowdonii ve Walesu. Tábor nabídne účastníkům možnost zabavit se v dílnách, workshopech a venkovních ateliérech, přičemž se zároveň mohou seznámit s novými lidmi a najít nové přátele.

Lukasz Konieczka, manažer Mosaic LGBT centra, k pořádání tábora řekl: „Mladí LGBT lidé se mohou cítit izolovaní, v depresi a osamělí, protože je kolem nich převážně heterosexuální svět. Prostor, v němž by mohli být součástí něčeho pozitivního, je nezbytný k vytvoření pozitivního sebevědomí a odolnosti.“

Mosaic LGBT Youth Centre je organizace působící v Londýně, pracující s LGBT mládeží ve věku 13 – 19 let. Její členové se věnují hlavně poradenství a školením. Každý týden nabízí přednášky na různá témata jako je coming out, bezpečný sex, gay historie, sebeobrana či asertivita. Semináře ozvláštňují filmovými, divadelními, tanečními nebo výtvarnými večery. Také chodí s dětmi pravidelně ven, na bruslení, do kina, na umělou horolezeckou stěnu, apod. Návštěvují další lesby, gaye i bisexuály, aby mladí lidé přišli do kontaktu s LGBT komunitou a díky tomu pochopili, že není nic špatného, když se jim líbí stejné pohlaví.

My v redakci si myslíme, že tímto přístupem se můžeme jedině nechat inspirovat, to je cesta správným směrem! Je to škoda, že takový tábor není i u nás. I když nás by už kvůli věkovému limitu nevzali :).