Máte rádi ruskou vodku? Stojíte za právy LGBT menšiny? Pak si příště tenhle čirý alkoholický nápoj budete muset odpustit. Alespoň k tomu vyzývá mnoho skupin ze západního světa, nejčastěji z UK a z USA. Proč?

Poslední vývoj situace v Rusku není pro LGBT menšinu vůbec příznivý. Rusko přitvrdilo a schválilo zákon zakazující „šíření informací zaměřených na formování netradičních sexuálních postojů u nezletilých“. Pokutám a vazbě se nevyhnou ani cizinci. Zákon umožňuje zadržet cizince ve vazbě 14 dní a poté ho deportovat zpět do jeho země. Zákon je útokem na právo svobody projevu a shromažďování a porušením mezinárodních závazků na ochranu leseb, gayů, bisexuálů, transgender lidí a intersexuálů před diskriminací.

Jak to zhruba může vypadat? Vyjdete si se svojí milou na ulici a budete se držet za ruce. Nebo si dáte polibek na veřejnosti. Ano, za tohle můžete od nynějška v Rusku dostat pokutu až 200 000 rublů,  zhruba 120 000 českých korun, pakliže budete propagovat „netradiční sexuální vztahy“. Propagací je myšlena například i duhová placka, kterou běžně nosíte na svojí tašce.

Podle ruského tisku (Voice of Russia) by mohlo toto chování způsobit pokřivené vnímání toho, že homosexuální a heterosexuální vztahy jsou si sociálně rovny a také hrozí, že by se do země dostal západní liberalismus. Putin sám pak říká, že zákon nediskriminuje LGBT lidi, spíše je tu pro „ochranu dětí před pedofilií“. Ehm.

Reakce západních zemí? „Vraťme Rusku úder“ nebo taky „Tohle si vypijete“, dalo by se říct při pohledu na lavinu, kterou přijetí tohoto zákona odstartovalo. Začala v USA, kde ji spustil aktivista za gay práva Dan Savage. Jeden londýnský gay bar hned přišel s reklamou, kde dává jasně najevo svůj nesouhlasný postoj a slibuje, že ruskou vodku ve svých prostorách prodávat nebude. Podobně zareagoval gay bar v americkém Chicagu. Na Facebooku vznikly stránky na podporu bojkotu ruské vodky a samozřejmě jsme se dočkali i reakce od jednoho z hlavních exportérů ruské vodky – Stoli (jistě znáte značku Stolichnaya).

Nejvyšší šéf Stoli Vodka zaslal otevřený dopis LGBT komunitě (v angličtině na těchto stránkách), kde popisuje svůj pozitivní vztah k LGBT komunitě a tím žádá o vyřazení z bojkotovaných produktů. Faktem je, že tato značka opravdu dlouhodobě LGBT komunitu podporuje a na první pohled si nezaslouží tenhle „trest“. Ale je to opravdu trest? Změní to něco? Přestanou gay lidé opravdu pít ruskou vodku? A když ano, co na to Putin?

StoliNikolaj Alexejev, hlavní aktivista za LGBT práva v Rusku, si myslí, že tento bojkot je zbytečný a nic se nezmění. Podle něj se jedná o „symbolické gesto odsouzené k neúspěchu“.

„Abych byl upřímný, nevidím důvod proč bojkotovat Ruskou vodku.“, uvedl Alexejev. Efekt tohoto bojkotu bude velmi slabý a nebude trvat věčně. „Co je cílem tohoto bojkotu? Producenti, i kdyby kvůli němu zbankrotovali (což je nepravděpodobné), nebudou schopni ovlivnit ruské politiky a prezidenta Putina, stejně tak jako rozhodnotí ruské Dumy.“

A na závěr přidáváme satirické video Putin Airlines od Gay Women Channel, který podporuje LGBT práva. Co vše se může stát, když se budete držet za ruku spolucestujícího stejného pohlaví?