Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů (oficiální název mormonů) je známá konzervativním postojem k homosexuálům. Církev má své ústředí ve městě Salt Lake City v Utahu. Vysloužila si velkou kritiku liberální části americké společnosti, když stála v čele boje proti manželským svazkům mezi homosexuály. V roce 2008 se v kalifornském referendu snažila prosadit ústavní dodatek, který by zakazoval homosexuální manželství. Mormoni s touto snahou uspěli.

Mormoni na homosexualitu stále nahlížejí jako na nemoc, kterou je možné vyléčit. Zástupci církevních autorit se sice snaží o změnu těchto konzervativních názorů, ale v praxi se toho moc nezměnilo. Stále zůstává v platnosti učení, které hlásá, že manželství může uzavřít pouze muž se ženou a vztahy mezi lidmi stejného pohlaví jsou hříšné. Výsledkem jsou časté pokusy o sebevraždu a mnoho nešťastných rodin.

Chlapci mormoni

Během posledních měsíců se ovšem staly dvě „události“, které povzbuzují k „lepším zítřkům“. Zástupci mormonské církve zprovoznili novou webovou stránku, na níž přesvědčují členy své církve, aby byli soucitnější při diskusích o homosexualitě. Stránka vyzývá věřící homosexuály, aby církev neopouštěli. Na této stránce můžeme najít například toto: „Smířit přitažlivost ke stejnému pohlaví s náboženským životem může představovat zvláště náročné dilema. Kdokoli, kdo žije v obou světech, může takovou náročnost potvrdit. Ale s vírou, láskou a perspektivou toho lze dosáhnout.“

Dalším, možná až zásadním krokem, je změna postojů uvnitř samotných mormonských rodin. Jedna z těchto změn je zachycena v dokumentárním snímku Families Are Forever, který měl nedávno premiéru na San Francisco International LGBT Film Festival. Dvacetiminutové video přináší pohled do klasické mormonské rodiny žijící v Kalifornii, která je známá právě prosazením kontroverzního dodatku v roce 2008. Je zde moc hezky znázorněn názorový obrat rodičů, kterým si prošli po coming outu syna Jordana Montgomeryho. Postupně došli k tomu, že oni byli ti, kteří se mýlili, když homosexualitu odsuzovali.

Tom Montgomery (otec Jordana) v dokumentu říká: „Bůh nám ukazuje homosexualitu jako hřích, ale já se podíval na mého chlapce, který nikdy neudělal něco špatného. Seděli jsme spolu dvě hodiny, objal jsem ho a řekl mu, že jeho homosexualitou se nic nemění. V našich očích je pořád našim synem, který je skvělý.“

Příběh této rodiny je příběhem mnoha věřících rodin. Smutné je jen to, že ne každý má happy end.

 

Lenka Kyčerková