Jay Leno a Barack ObamaPrezident USA Barack Obama se nedávno zúčastnil slavného televizního pořadu Tonight Show. Pro ty, kteří tento pořad neznají – jedná se  talkshow na americké televizní stanici NBC, která je vysílána od roku 1992. Moderátor Jay Leno si zve různé hosty, od herců přes zpěváky až po politiky. Pořad je složen z rozhovorů, hudebních vystoupení a vtipných scének. Show byla oceněna několika cenami Emmy.

Hlavním tématem debaty bylo Rusko a tamní potlačování LGBT práv. Jay Leno přirovnal situaci v Rusku k počátkům nacistického Německa: „Vypadá to jako v nacistickém Německu. Zatkneme ty, které nemáme rádi. Pojďme zatknout židy, pojďme zatknout gaye, pojďme zatknout černochy.“ Zároveň nemohl pochopit, proč svět není víc pobouřený.

Prezident Barack Obama na to řekl, že nechápe země, které zastrašují a pronásledují homosexuály. Rovněž uvedl, že podobná situace jako v Rusku panuje i v některých afrických státech, a to i přesto, že se jinak velmi dobře starají o své obyvatele a dělají velké pokroky v oblasti rozvoje země.

Prezident také zdůraznil, že země, které se budou podílet na zimních olympijských hrách v ruském Soči v roce 2014, nebudou tolerovat diskriminaci svých homosexuálních sportovců. Dodal: „Pokud chce Rusko obhájit olympijského ducha, pak by se mělo rozhodnout na trati, v bazénu nebo na kladině a sexuální orientace by s tím neměla mít co do činění.“

Vzhledem ke všem omezením LGBT práv v Rusku, prezident Barack Obama zrušil plánovanou osobní schůzku s ruským prezidentem, která se měla brzy konat. Datum se shodovalo s G-20 Summitem v Petrohradu. Mezi další důvody uvedl nedostatečný pokrok v bilaterálních jednáních s Ruskem (kontrola zbrojení, obchod, lidská práva obecně).

Na rozhovor na dané téma se můžete podívat zde:

 Autor: Lenka Kyčerková