Události posledních dní se točí kolem duhového světa a boj za práva homosexuálů začíná nabírat na obrátkách. Během uplynulého víkendu, 9. – 11. srpna 2013, lidé protestovali ve městech po celém světě, včetně Londýna, Antverp, Stockholmu, Tel Avivu či Glasgow, proti ruskému anti-homosexuálnímu zákonu zakazujícímu „homosexuální propagandu“.

Jak konkrétně protesty probíhaly? Například v Anglii herec Stephen Fry (*1957) vyzval všechny sportovce k bojkotu olympiády 2014 v Soči. V sobotu se k němu připojily stovky demonstrantů před ruským velvyslanectvím v Londýně. V rozhovoru pro BuzzFeed Fry řekl, že je pouhou iluzí, že by se olympijské hry přesunuly do Vancouveru nebo Lake Placid, nebo kamkoliv jinam, ale přesto nabádá atlety, aby vymysleli signál, kterým by při získání medaile ukázali světu a hlavně Putinovi, že vědí o utlačování LGBT komunity v Rusku.
tel-aviv-polibek
Originálně demonstraci pojali v Belgii. Více než 300 teplých Belgičanů se v pátek líbalo před ruským konzulátem v Antverpách, stejně jako to udělali Kanaďané ve Vancouveru minulý týden. V sobotu se shromáždili i Izraelci v Tel Avivu – sešlo se jich více než 200, aby prokázali svou solidaritu s ruskými gayi. Jeden z demonstrantů k protestům řekl zpravodajskému serveru Ynetnews: „Je to společný osud, nezáleží na tom, odkud člověk pochází, každý má právo na důstojný život.“

přechod
Ve Švédsku příznivci práv homosexuálů zvolili jako výraz solidarity s homosexuály v Rusku duhový přechod pro chodce před ruským velvyslanectvím. Amsterodam vyvěsil před návštěvou prezidenta Putina na všechny budovy, které patří městu, duhové vlajky. Nejméně 150 demonstrantů protestovalo před ruským konzulátem v Edinburghu, zatímco v Glasgow se konal každoroční pochod s rekordní účastí – více než 7000 lidí. Alastair Smith, výkonný ředitel Pride Glasgow, řekl, že průvod poslal zprávu „ruským přátelům, aby věděli, že nejsou sami“.

Glasgow PrideMyslíme, že názor většiny světa je více než jasný… Nezbývá než doufat, že se Putin a jeho posluhovači chytí za nos a začne svítat na lepší časy, i když se upřímně obáváme, že je to běh na dlouhou trať.