Tak nám skončil ten nejteplejší týden v České republice pro rok 2013. Vrcholem byl sobotní průvod Prahou, kterého se podle pořadatelů zúčastnilo až 20 000 lidí, policie je v odhadech skromnější a mluví o 10 000 účastníků. Ať už nás bylo 10 nebo 20 tisíc, řádně jsme si to užili, ne? :)

Co se týče změny trasy pochodu a jeho startovacího místa, mnoho lidí se jistě obávalo, že to nebude „ono“ a je fakt, že „stísněnost“ ulice Na Příkopě těmto obavám nepřidala. Už při shromažďování se účastníků na pochod byla všem ulice úzká, ti, kteří chtěli jen projít a nezúčastnit se, neměli dostatek místa a museli se doslova prodírat davem. Při samotném průvodu pak vadila zaparkovaná auta podél obou stran ulice, která průvod značně zúžila a omezila. Naopak široká trasa kolem Kotvy byla zase závdavkem „trhání“ se průvodu, kdy to mohlo pro přihlížející vypadat, že je nás vlastně málo. Ale nebylo…

Chyběly alegorické vozy a chyběla hudba. Alegorických vozů letos bylo pomálu a ještě se z nich nelinula tak hlasitá hudba jako třeba loni. Jestli to bylo způsobeno omezením hlasitosti ze strany vedení Prahy nebo jen nedostatečným zvukovým systémem jednotlivých vozů, to už se teď můžeme jen dohadovat. Vozů bylo jen pár, byly mezi němi velké proluky a stejně nebylo o pár metrů dál slyšet, jaká hudba se vlastně z repráků linula. Ale viníky můžeme hledat sami mezi sebou – kdo z vás přispěl na Prague Pride 2013? Kolik z vás poslalo finanční příspěvek pro tento festival? Nejedná se o výdělečnou akci, takže je jasné, že pořadatelé nemají desítky tisíc, za které zaplatí řidiče, auta a DJe s dobrou technikou. Některé z vás možná překvapí, že majitelé alegorických vozů museli za možnost účastnit se Prague Pride 2013 zaplatit… Vezměme si z toho ponaučení na příští rok a přidejme ruku k dílu! Nebo aspoň magneťák! :)

Průvod vyrazil na čas a provázely ho jen veselé pohledy a mávání přihlížejících. Někde u Prašné brány byla k vidění hrstka lidí s transparenty zastávajícími „tradiční“ schéma rodiny a malinká skupinka byla také na Staroměstském náměstí, ale snad nám dají účastníci pochodu za pravdu, že nikde žádný agresivní odpůrce či někdo vědomě vyvolávající konflikt nebyl. Nesmíme zapomenout na policejní dohled a na chudáky těžkooděnce, kterým muselo být asi tak 40x větší vedro než účastníkům pochodu. Děkujeme, i když jste naštěstí „nebyli potřeba“!

Závěrečné stoupání na Letnou rozhodně nebylo tak příjemné jako loňský sešup na Střelecký ostrov, kde se schody naopak scházely, ale pořadatelé museli už dopředu tušit, jak budou účastníci unavení a neváhali tak použít vtipných transparentů, které „odpočítávaly“ zbývající schody a upozorňovaly na blahodárné účinky chůze do schodů (ach ty špíčky!). A účastníci se pak už jen hromadně hrnuli tam, kde tušili stánky s občerstvením a stín. Sluníčko pražilo, všem bylo více než jen duhové teplo, a tak se logicky vytvořily desítky metrů dlouhé fronty u prvních stánků s pivem a vychlazenými nápoji. Ti, co nestáli ve frontě, už se povalovali ve stínu stromků a ti připravení to pojali jako piknik.

Na hlavním pódiu program odstartoval zpěvák Jan Bendig se svým doprovodem a veselým popíkem a z druhé stage se zase linuly údernější tóny klubové muziky od DJs My Enemy a Diva Noxx. Kdo chtěl, mohl potěšit své oko a potrápit peněženku na JarmarQu, jiní se zase mohli nechat zdarma testovat na HIV, projít si simulátorem Coming Outu ve stánku brněnského QMU nebo si nakreslit obrázek dle vlastní chuti ve stánku Art For Life. A bylo toho mnohem více! Občerstvení a prodejních stánečků bylo také dost, ale hlavními atributy Letné byla duhová láska, stará i nová přátelství, radost, spokojenost a bezstarostnost.

Koho by zajímaly drby, tak redakce Queermag.cz na Letné potkala návrháře Osmanyho Laffitu, senátora za ČSSD Jiřího Dientsbiera (ten vypadal chvílemi jako kluk, kterému se ztratila máma, ale to bylo určitě tím vedrem), osamělého Štepána „Olivii“ Turka nebo třeba Lejlu Abbasovou se synem. A nyní už se pojďme podívat na prvních pár fotek, na velkém fotoreportu se ještě pracuje.

Všem děkujeme za účast a už teď se samozřejmě těšíme na Prague Pride 2014! A pokud máte vlastní fotky z Prague Pride 2013 a chcete se o ně podělit, Queermag.cz je vydá za vás! A nemusí to být jen fotky ze samotného průvodu, vždyť festival trval celý týden.