atletky Kseniya Ryzhova a Yulia Gushchina; Zdroj: AFP PHOTO / Yuri Kadobnov

V Moskvě probíhal ještě minulý týden 14. světový šampionát v atletice a ani ten se neobešel bez připomínky zákona proti gay propagandě, který nově obyvatelé i návštěvníci Ruska musí dodržovat.

Překvapením na šampionátu byl polibek dvou ruských atletek, vítězek štafety na 4×400 m, které daly otevřeně najevo, co si o ruském útlaku LGBT komunity myslí. Tedy – většina serverů se domnívá, že to byl jejich záměr, upozornit na situaci a vyjádřit nesouhlas, na druhou stranu některá média to zpochybňují.

K polibku došlo den poté, co si jiná ruská atletka, skokanka o tyči Yelena Isinbayeva neodpustila následující komentář po tom, co Švédky soutěžily s nehty nalakovanými duhovými barvami: „Považujeme se za normální, standartní lidi, u nás žijí muži s ženami a ženy s muži.“ Zpětně se ho snažila dementovat ospravedlněním, že „angličtina není její rodná řeč“ a že nebyla pochopena a vlastně chtěla říct, že by „lidé měli respektovat právní předpisy ostatních států, obzvláště jsou-li turisty“. Moc se z toho nevykroutila.

A jak vypadají blížící se XXII. Zimní olympijské hry, které by se měly konat v ruské Soči? Na internetu visí petice, ke které můžete přidat svůj hlas a podílet se na pokusu zabránit konání příštích ZOH v Rusku, pokud nesouhlasíte s Putinem a jeho novým anti-gay zákonem. S chutí do toho!

Aktualizace: Kseniya Ryzhova a Yulia Gushchina popírají, že by jejich polibek byl jakkoliv proti-politicky orientovaný, tým byl v euforii ze zlaté medaile, kterou se jim podařilo znovu vyhrát po osmi letech a polibek nebyl známkou vzdoru vůči novému kontroverznímu zákonu. Kseniya na konferenci dodala: „Já i Yulia jsme vdané a nemáme mezi sebou žádný vztah.“

Zdá se být absurdní, co ruský zákon vyvolává ve světě za reakce.