wentworth-miller Charismatický americký herec a scénárista Wentworth Miller (*1972), který se proslavil především svou rolí Michaela Scofielda (za tuto roli byl nominován na Zlatý glóbus za nejlepšího herce v televizním dramatu) v seriálu TV FOX Útěk z vězení (Prison Break), nesouhlasí s brutalitou, s jakou Rusko přistupuje k LGBT komunitě, a proto odmítl pozvání do Saint Petersburgu na Mezinárodní filmový festival.

Na pozvání reagoval slušně, ale jasně. Řediteli festivalu napsal otevřený dopis, ve kterém se zároveň vyoutoval:

Děkuji za milé pozvání. Jako někdo, kdo se v minulosti těšil z návštěv Ruska a člověk s určitým stupněm ruského původu (z matčiny strany, pozn. redakce), bych velmi rád řekl ano. Nicméně jako homosexuál musím pozvání odmítnout. Jsem hluboce znepokojen současným postojem ruské vlády a zacházením s homosexuálními muži a ženami. Situace není v žádném případě přijatelná a nemohu se s čistým svědomím podílet na slavnostní příležitosti pořádané v zemi, kde je lidem, jako jsem já, systematicky otevřeně upíráno jejich základní právo na život a lásku. Možná, pokud se okolnosti zlepší, budu mít možnost se příště rozhodnout jinak.

Obhájce homosexuální mládeže, herec a mluvčí GLAAD Wilson Cruz (*1973) Millera za jeho postoj pochválil: „Wentworthovo odvážné vyjádření podpory vysílá silný signál pro LGBT komunitu Rusů, kteří se potýkají s extrémním násilím a pronásledováním. Jasně říká: Nejste sami! Lidé z celého světa by měli i nadále vystupovat proti děsivému zákonu, více osobností a firem by mělo následovat jeho odvážné otevřené odsouzení ruského anti-LGBT zákona.

O tom, že má Wentworth přítele, se spekulovalo již od léta 2007, kdy v každém plátku vyšla zpráva, že „je to oficiální“, „poprvé vyšel na veřejnost se svým přítelem“ a podobně. Za jeho tehdejšího přítele byl považován Kanaďan Luke McFarlane. Wentworth se k tomu příliš nevyjadřoval, jeho oficiální „přiznání“ padlo právě až ve výše zmíněném dopise.