Trans spot "Jsem"Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD) zveřejnila vůbec první trans spot, pojďme se na něj blíže podívat.

Tisková zpráva:

Kde začíná a končí genderová identita? A jak se měří nekonečno?

PROUD v rámci TRANSGENDER ME uvedl premiéru Trans* spotu. Často opomíjeného tématu se tentokráte ujali sami Trans* lidé, jejichž výpověď se objevuje v unikátním spotu s názvem „Jsem“. Ten upozorňuje na škálu genderových identit, podněcuje přemýšlení o „jiných“ světech mužů a žen, světech někde mezi, anebo o těch, kde gender neexistuje. Stěžejní myšlenkou nového videa je tolerance rozmanitosti.

Natáčení proběhlo jak v Praze, tak i v Bratislavě a podle slov režisérky Dany Machaj „vedlo ke stmelení“ transgender komunity. Radka Hetmánková z PROUDu dodala, že video je „pomyslným startem“ další pozornosti, která bude Trans tématu věnována, neboť „zejména právní postavení trans lidí v České Republice si takové pozornosti zaslouží“.

Současné platné právní úpravy totiž pro účely změny pohlaví vyžadují sterilizaci, kastraci, nutností je rozvod a další podmínky, které se rozcházejí s lidskými právy. Pokračováním projektu bude další filmová tvorba věnovaná jednotlivým příběhům Trans lidí, kteří se ve spotu objevili.

 

www.proudem.cz
www.facebook.com/PROUDem