Možná  vám jméno Macklemore & Ryan Lewis nic neříká, ale když uslyšíte první tóny písně Trift Shop, nejspíš zjistíte, že to je ta „otravně netradiční“ písnička, co letos řádila v rádiích. Tohle producentské duo, sestávající z rappera Macklemore a producenta Ryana Lewise vydalo loni své první album s názvem The Heist a zatím z něj pustilo do světa tři singly, Trift Shop, Can’t Hold Us a Same Love. A právě o Same Love dnes bude řeč.

Mnozí z vás zaslechli či viděli zprávy týkající se vyhlašování letošních MTV Video Awards, které proběhlo v noci z neděli na pondělí v newyorkském Brooklynu. Jednoznačný vítěz Justin Timberlake na nás koukal z hlavních stran různých novin a časopisů a samozřejmě se o něm psalo i na internetu. Justin si odnesl hned čtyři sošky, druzí pak skončili právě Macklemore & Ryan Lewis se třemi oceněními. Jedním z nich bylo ocenění za video s nejlepší sociální zprávou, které právem patří videoklipu Same Love.

Píseň obsahuje také vokály americké zpěvačky a skladatelky Mary Lambert, která se otevřeně hlásí k lesbické orientaci. Nahrávka vznikla na podporu legalizace stejnopohlavního manželství Referenda 74 ve Washingtonu, které v únoru 2012 rozhodovalo o zákoně umožňujícím takováto manželství. Sám Macklemore se k písni vyjádřil takto: „Misogynie a homofobie jsou stále dva přijatelné způsoby útisku v hip hopové kultuře. Je rok 2012. Musí zde být nějaká zodpovědnost. Myslím, že se jako společnost vyvíjíme a myslím, že hip hop byl vždycky odrazem toho, co se právě ve světě děje.“

Macklemore na přebal singlu umístil svého strýce Johna Haggertyho a jeho partnera Seana. V rodině prý má ale více teplého příbuzenstva a sám se v dětství trápil otázkou, jestli není právě on gay (protože tak se mylně označovali ti chlapci, kteří pečovali o své vlasy, zajímali se o umění a o módu, prostě klasická stereotypní generalizace). O tom ale sám v písni rapuje. Určitě stojí za to si pročíst lyrics, pokud neumíte anglicky zas až tak dobře, najdete zde i kvalitní český překlad.

Takže o co v klipu vlastně jde? Příběh začíná narozením hlavní postavy, sledujeme chlapcovy dětské vzpomínky na první pusu, přes návštěvy diskoték až po zjištění, že něco je jinak. Pokračujeme přes představení partnera rodině a konečně je tu svatba, na kterou přijdou i Macklemore s Ryanem Lewisem a Mary Lambert. No a nakonec možná ukápne i nějaká ta slzička? :) Závěr klipu je věnovaný LGBT přátelům a známým tohoto dua a má za cíl ukázat všem, co mají zbytečné předsudky, že je to ta stejná láska, ať už mezi ženou a mužem nebo ženou a ženou, která nás pohání kupředu a chrání nás.

A nakonec – díky týme MTV Video Awards, že jste nebyli slepí!