V neděli 8. září 2013 proběhl protest pod dohledem policistů, při němž se sešli nejen homosexuálové, ale všichni, kteří nesouhlasí se situací v Rusku, před ruským velvyslanectvím v Praze. Hromadným líbáním zde dala najevo svůj nesouhlas asi stovka lidí.

Podobné líbací protesty se v tento den uskutečnily také před ruskými ambasádami v dalších státech. Akce s názvem Global KISS-IN, „To Russia With Love“ už proběhla ve světových metropolích jako je Vancouver, New York, Washington DC, Paříž, Helsinki, Barcelona nebo třeba Athény, tam všude se sešli lidé bez ohledu na orientaci a věk, aby podpořili LGBT komunitu v Rusku.

Na krátké video z akce se můžete podívat na těchto stránkách.

Jay DeYonker, jeden z pořadatelů akce, se bohužel setkal i s nepříjemnou reakcí rusky mluvící ženy, která se k akci nachomýtla a snažila se mu vyrvat ceduli s nápisy, nadávala mu a chtěla ho dotáhnout na policii na konzulátu. Více si můžete přečíst přímo na facebookových stránkách akce, kde najdete i další fotky.

A co se děje v Británii?

Timothy James Farron (*1970), předseda liberálních demokratů, člen britského parlamentu pro volební obvod Westmorland a Lonsdale, předložil sněmovně návrh s cílem upozornit na žalostný stav legislativy v Rusku. Doufá, že sestaví podporu napříč stranami, aby byla celá sněmovna jednotná v postoji proti prezidentu Vladimiru Putinovi.

K situaci se vyjádřil se slovy: „Musíme naslouchat ruským LGBT skupinám a aktivistům, přestože bojkot v jakékoliv přirozené formě, od sportovního bojkotu zimních olympijských her v Soči v roce 2014 k odmítání pití vodky, je zrovna nepodporuje a spíše zvyšuje pravděpodobnost růstu škod vůči LGBT Rusům.“ Farronovi se jeví ruské předpisy zakazující „propagaci homosexuality“ jako součást širšího zásahu proti svobodám LGBT komunity a proto vyzývá britskou vládu ke spolupráci se skupinou G20 (skupina největších ekonomik světa představovaná ministry financí a guvernéry centrálních bank), Radou Evropy, Mezinárodním olympijským výborem, sponzory OH v Soči a aktivisty za LGBT práva sídlícími v Rusku.

G20 se sešla v ruském Petěrsburgu minulý týden, svět očekával silnější reakce britského premiéra Davida Camerona, který před setkáním sliboval, že Putina v anti-gay otázce vyzve. Cameron se k setkání vyjádřil na svém Twitteru, nic podrobnějšího jsme se však nedozvěděli.