Pozdě, ale přece. Bratislavský pochod hrdosti, který Slováci pojmenovali Dúhový Pride, se letos uskuteční 21. září ve 13:00 se startem na Hviezdoslavove námestí. Předpovědi počasí zatím sobotnímu odpoledni příliš nefandí, ale tak jako tak půjde o nejteplejší slovenský den v roce. Co mu bude předcházet a na co se můžete těšit?V Česku jsme už zvyklí na festival, který trvá celý týden a každý den je bohatý program, ze kterého si můžeme vybrat dle libosti, i když první ročník proběhl teprve v roce 2011. Oproti tomu na Slovensku se konal první Pride už v roce 2010, ale akce je to o poznání menší, i co do doprovodného programu. Sice Bratislava nabízí na každý den nějaký ten teplý program, ale nabitý denní plán si z něj nejspíš nesestavíte.

Každý den proběhne diskuze na určité téma, kulturu zastoupí divadlo nebo jazzový koncert a v předvečer pochodu se účastníci festivalu mohou zkusit seznámit pomocí Speed Datingu. Kompletní program Dúhového Pridu 2013 najdete na oficiálních stránkách akce. Redakci Queermagu zaujala hlavně Bohoslužba a Požehnání pro páry stejného pohlaví. Slovensko je silně věřící a katolickou zemí, kde se k homosexualitě přistupuje jinak než v Česku a projevy netolerance, homofobie a často i nenávisti jsou zde mnohem silnější, proto možnost požehnání pro věřící gaye a lesby potěší.

I takhle bude vypadat alegorický vůz, místenku koupíte jen za 10 EUR!
I takhle bude vypadat alegorický vůz, místenku koupíte jen za 10 EUR!

Pochod letos obzvláštní také alegorické vozy s hudbou a z celebrit se ukáže Eva Máziková, Thomas Puskailer nebo Zuzana Haasová. Moderátorského postu se ujme Miriam Šmahel Kalisová.

Samozřejmě že zábava neskončí pochodem. Od 17:00 se mohou účastníci těšit na pestrý hudební program na Tyršovom nábreží, kde vystoupí Lady Kazoo, Tomas Maretta a Nora Ibsenova a ZuLu Ladies (nekompromisní raperka Zu s tanečnicí Lu).

A až na Bratislavu padne tma, přijde ohňová show Eiwhana a přesun na oficiální afterparty, která proběhne na parníku Rivers Club. Zde vystoupí DJs  HOLY (CZ), Nada (SK), Saint Mark (SK), Roland Kadela (SK) a Violeta (SK).

Kdo by se bál plavit se na modrém Dunaji nebo snad preferuje pouze dámskou společnost, ten může vyrazit na Pride Freedom Night do klubu Loft, kde děvčata a dámy obšťastní sexy vystoupení zpěvačky Dary Rolins.

Přidáváme oficiální spot Dúhového Pridu 2013 a těšíme se do Bratislavy!

V ten stejný den se bude v Košicích konat Pochod za život, který chce podpořit hodnoty tradiční rodiny a ochranu života od počátku (rozuměj NE potratům). Jak pochody rozdělují slovenskou politickou scénu a co si o nich myslí jednotliví politici, si můžete přečíst ve článku na aktuálne.sk.