Nikolaj AlexejevMoskevský časopis Times vytvořil žebříček největších aktivistů v boji za práva ruských homosexuálů. V první pětce se umístil i americký prezident Barack Obama, před ním se nachází aktivisté Nikolaj Alexejev, Dmitry Isakov, Igor Kochetkov a Anna Anisimova.

Nejvyšší příčku obsadil Nikolaj Alexandrovič Alexejev (*1977) – ruský LGBT aktivista, organizátor moskevské Pride, právník a novinář. V roce 2010 vyhrál Alexejev vůbec první případ u Evropského soudu pro lidská práva o porušování lidských práv (homosexuálů) v Rusku. Štrasburský soud tehdy uznal zákazy pochodů hrdosti v letech 2006, 2007 a 2008 jako protizákonné. Ruská vláda se proti rozsudku odvolala, ale Evropský soud verdikt potvrdil.

Více informací, nejen o aktivitách Alexejeva, můžete získat shlédnutím kanadského dokumentárního snímku režiséra Boba Christieho Beyond Gay: The Politics of Pride (2009), který se zaměřil na pořádání třetí Pride v Moskvě (r. 2008), Alexejevovo působení na Pride v Sao Paulu nebo jeho zatčení při pořádání první moskevské Pride v roce 2006 a klade si za cíl vylíčit pochody hrdosti jako důležitý krok na celosvětové cestě k rovnosti. O Alexejevovi u nás také už vyšlo pár článků, viz zde.

ObamaBarack Hussein Obama (*1961) se na pátém místě v žebříčku umístil především proto, že již dlouho vyvolává otázky týkající se lidských práv a problematiky LGBT v Rusku a vysílá tak jasný signál celému světu, aby nezůstával nečinný. Naposledy se Obama k homofobní cenzuře v Rusku vyjádřil v rozhovoru s Jayem Leno na NBC v Tonight Show: „Nemám žádnou trpělivost se zeměmi, které se snaží léčit homosexuály, lesbičky a transsexuály a používají cestu zastrašování.„ 

Video z tohoto pořadu můžete shlédnout v tomto článku, který vyšel v srpnu 2013.