George H. W. Bush, bývalý prezident USA, který zemi vládl mezi lety 1989–1993, se nedávno zúčastnil stejnopohlavní svatby v americkém státě Maine. Stalo se tak 21. září 2013 a svět se o jeho přítomnosti na obřadu dozvěděl o několik dní později díky sociální síti Facebook, kde se objevily fotky, jak se Bush zapisuje jako svědek do svatebního protokolu.

Bývalý prezident a jeho žena Barbara byli svědky obřadu  dvou žen, jejich přátel Clement a Helen Thorgalsen. Novopečené manželky posléze vyvěsily fotky ze svatby na svůj facebookový profil. Bushův tajemník Jim McGrath pak potvrdil, že se exprezident a jeho žena obřadu zúčastnili „jako soukromé osoby na soukromém obřadu dvou přátel“.

Svatba se konala ve městě Kennebunkport, poblíž něho má exprezident vlastní usedlost. Oba páry se podle slov Clement Thorgalsen znají již mnoho let a nevěsty byly nadšené, když slavný pár jejich svatební pozvání přijal. Clement (60) řekla, že jejich vztah s Helen (55) trvá už přes 12 let a během něho pomáhala vychovávat Heleniny dnes už dospělé dcery.

Nepřímá podpora dnes již 89letého Bushe je v rozporu s názory jak členů Republikánské strany, tak jeho vlastního syna, George W. Bushe, který prezidentský post zastával v letech 2001 až 2009. Republikáni dlouhodobě bojovali proti stejnopohlavnímu manželství a sám Bush mladší usiloval o zakázání takovéto formy partnerství přidáním dovětku do Ústavy.

Z kruhů Bushe mladšího podporuje gay manželství jeho dcera Barbara i žena Laura a také Dick Cheney (viceprezident za  George W. Bushovy vlády). Dcera Dicka Cheneyho Mary se navíc veřejně vyoutovala jako lesba.