Vladimír Putin má získat Nobelovu cenu za mír?!
Vladimír Putin má získat Nobelovu cenu za mír?!

Myslíte si, že ocenění za šíření míru by měli získat lidé, kteří hájí lidské životy bez ohledu na barvu pleti, náboženské vyznání či sexuální orientaci? Ano? My také! Přesto se k nám dostala zpráva, nad kterou náš rozum zůstal stát. Přestože jsme vás již nesčetněkrát informovaly o tom, že v Rusku panují antihomosexuální nálady, byl vydán zákon diskriminující LGBT komunitu, velká část světa nesouhlasí s pořádáním olympiády v Soči, byl homofobní prezident Vladimír Putin nominován na Nobelovu cenu míru.

Tuto nominaci předložila Mezinárodní akademie duchovní jednoty především proto, že se Putin aktivně angažuje v syrské otázce a snažil se konflikty v Sýrii řešit hlavně mírovou cestou. Dokonce padla tak silná slova jako je zabránění třetí světové válce, čehož měl Putin dosáhnout dohodou o zničení zařízení na výrobu chemických zbraní v Syrské arabské republice. Zásluhy ruského prezidenta staví akademie do kontrastu s počiny amerického prezidenta Obamy, který stojí za válkou v Iráku a Afghánistánu a zvažoval i o válečném tažení do Sýrie, přesto byl v roce 2009 Nobelovou cenou oceněn.

Populární zpěvák Josif Davidovič Kobzon (*1937) pocházející z Ukrajiny, který se proslavil nejen na moskevských hudebních prknech, ale od roku 1989 i aktivním působením na ruské politické scéně, se k nominaci vyjádřil jasně: „Barack Obama je člověk iniciující a schvalující agresi Spojených států v Iráku i Afghánistánu. Nyní se připravuje na invazi do Sýrie. Přesto je držitelem této ceny. Náš prezident, který se krveprolití snaží zastavit a řešit konflikt prostřednictvím politického dialogu, si tento vznešený titul zaslouží mnohem více.

O aktivitách porušujících lidská práva chvalozpěv na Putina mlčí. Proč by také lidé měli slyšet o rusko-gruzínské válce (2008), vlivu Ruska na Čečensko, zásobování Asadova režimu zbraněmi směrem z Ruska a spoustě dalších rozporuplných činů „cara homofobie“, který chce přeci mír pro celý širý svět? Dodejme k tomu snad jen slova gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho: „Když bývalý agent KGB (Putin) káže světu o svobodě a demokracii, dělá se mi špatně.„, která pronesl při všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN v září 2013.

Norský Nobelův výbor, nominovaný norským parlamentem, má na rozhodnutí celý rok, věřme, že laureát, kterého vybere, se nám bude zamlouvat. Udílení cen je naplánováno na 11. října 2014.

V minulosti toto prestižní ocenění získal vedle Baracka Obamy například Kofi Annan, 14. dalajláma či Matka Tereza. Z organizací ji získala mimo jiné Evropská unie, Mezinárodní agentura pro atomovou energii, Mezinárodní kampaň za zákaz nášlapných min, Mírové síly OSN nebo Mezinárodní výbor Červeného kříže. Přičemž jméno Vladimíra Putina není jediným kontroverzním jménem za éru udělování této ceny. Nejvíce pobouření vyvolalo zřejmě udělení ceny v roce 1994, tehdy ji získal palestinský politik Jásir Arafat, jenž byl podezřelý ze spolupráce s teroristy.