Joseph Muscat
Joseph Muscat

Že jsou sňatky homosexuálů stále palčivé téma, je sice pravda, ale karty se pomalu, ale jistě, obrací ve prospěch LGBT menšiny. Zatímco v minulosti bylo států podporujících registrovaná partnerství nebo dokonce homosexuální manželství jako šafránu, v současnosti jich přibývá svižnějším tempem. Dalším státem, který hodlá podpořit svatby osob stejného pohlaví, je vyspělá ostrovní země – Maltská republika.

Schválení zákona povolujícího homosexuálům svatební obřad přislíbil ve své volební kampani maltský předseda vlády Joseph Muscat (*1974). Přestože politici často své sliby nedodržují, v tomto případě se s největší pravděpodobností můžeme těšit na pravý opak, jelikož návrh zákona již prošel prvním kolem hlasování a očekává se, že bude schválen i v druhém kole. Zákon je o to jednodušší prosadit vzhledem k tomu, že v Maltském parlamentu sedí zástupci pouze dvou politických stran, Labour Party (39 poslanců) a Nationalist Party (30 poslanců).

Zdá se, že partnerství bude mít všechny výhody jako heterosexuální manželství, jen se tak nebude nazývat. Návrh zákona myslí i na adopci dětí homosexuálními páry, což způsobuje odmítavé postoje části maltské společnosti.

Maltská ministryně rovnosti Helena Dallie k chystaným změnám řekla: „Zákony by mohly být změněny dotykem pera, ale změnit národní kulturu, to je úplně jiná věc. Musíme se stát společností, která popírá diskriminaci a ve které má každý právo žít šťastný život.“ Ministryně dále uvedla, že se musí začít také se změnami ve školství, kde se dlouhodobě přehlíží existence homosexuálních rodin či rodin s transsexuálními  členy nebo dokonce i rodin s pouze jedním rodičem. Klasická maltská rodina je totiž nejčastěji vyobrazena ve stylu muž živitel a pečující žena v domácnosti.