22letá trans dívka spáchala sebevraždu
22letá trans dívka spáchala sebevraždu

O tom, že situace v Rusku není růžová a už vůbec ne duhová, jsme vás informovali již mnohokrát. Tentokrát ale přinášíme více než smutnou zprávu – 16. října 2013 zemřela mladá transsexuální dívka jenom proto, že ruská společnost nedokázala přijmout její odlišnost. Putinovy anti-gay zákony tak mají svou první oběť.

V sobotu 19. října 2013 se v Moskvě na Rudém náměstí uskutečnil Den vzpomínky – pokojný protest, kterým chtěli organizátoři zvýšit povědomí o Dashině sebevraždě a zároveň tak vyjádřit podporu všem transsexuálům. Skupina protestantů zapálila svíčky, položila květiny a držela fotografie zemřelé dívky. Známá právnička a aktivistka za trans práva Masha Bast zdůraznila: „Putin vytvořil systém, v němž není místo pro transgender, kde není místo pro disidenty. Dasha se stala obětí lhostejnosti ruské společnosti.“

vzpomínkový den
vzpomínkový den

Jméno Dashy Shtern (22) jsme získaly z anglicky psaných článků, původní ruské jméno ale bude znít asi jinak, ovšem na ruských zpravodajských serverech se o této nešťastné události nedočtete, protože strach a cenzura vládnou Rusku. Dasha byla obyčejná dívka, žila s přáteli v Jekatěrinburgu, právě získala hypotéku, aby si mohla pořídit vlastní bydlení, koupila si auto a chtěla začít cestovat, tak jako většina mladých lidí z celého světa. Bohužel ale byla neobyčejná svou pohlavní identitou. Poté, co její šéf zjistil, že je trans, dostala výpověď, nedokázala tak splácet své závazky, rodina ji odsoudila a nešťastná dívka si vzala život.