Dlouho jsem uvažovala, jestli mám psát o synovi nebo mamince. O mamince se už napsalo mnohé, „vrhneme“ se na syna, který je pro oblast LGBT velmi výraznou osobností. O koho se jedná a kdo je ten tajemný syn se slavnou maminkou? Mnohým možná došlo, že se rozepíšu o osobnosti, který má již pár let jméno Chaz Salvatore Bono. Chaz Salvatore Bono je v současnosti americkým advokátem, hudebníkem a známým LGBT aktivistou. Psal pro slavný gay a lesbický časopis The Advocate, propagoval znovuzvolení Billa Clintona prezidentem a bojoval za gay manželství v USA.

Čím je ještě výjimečný? Pro pár lidí určitě už tím, že je synem slavné zpěvačky Cher, kterou netřeba dlouze představovat. Pro většinu tím, že nebyl od narození (z biologické stránky) mužského pohlaví, ale narodil se v roce 1969 jako děvče. Cher  ji pojmenovala Chastity Sun Bono. Chaz podstoupil změnu pohlaví mezi léty 2008 až 2010. O této přeměně natočil také dokumentární film Becoming Chaz, který měl premiéru v roce 2011 na Sundance Film Festivalu.

Mnohé možná napadne, jak se s touto změnou pohlaví vyrovnala Chazova matka Cher, když měla problém přijmout i „pouhou“ jinou orientaci dcery? Nejlepší odpovědí je „po svém“. V nedávném rozhovoru pro americký časopis GT mluvila o synovi stále v ženském rodě. Popisovala, že pro ni jako matku, to bylo ze začátku velmi těžké. Také uznává, že dětství s Chastity bylo krásné, ale teď si s Chazem vytvářejí nové vzpomínky a je moc ráda, že je její dítě mnohem šťastnější. A to je přece to nejdůležitější!

V roce 2011 se Chaz účastnil, třinácté sezóny americké verze Dancing with the Stars s profesionální tanečnicí Lacey Schwimmwer. Sice nakonec vypadli, ale i tak to byl nevšední zážitek. Pro Chaze to byl také začátek usilovné snahy zhubnout. Když do soutěže nastoupil, vážil 113 kilo. Po soutěži s hubnutím pokračoval a zhubnul úctyhodných 32 kilogramů. V časopise People uvedl: „Všechno je teď lepší, fyzicky jednodušší, cítím se lépe i emocionálně a jsem jistější.“

Chaz není velkým zastáncem diet, ale hodně dbá na to, co jí, a věnuje se bojovým sportům.  Říká se, že měl ještě jednu velkou motivaci, Cher mu nabídla 10 000 dolarů za každých 5 kilogramů, které se mu podaří dát dolů. Jestli je to pravda nebo mediální kachna, to se už asi nedozvíme.

Přikládáme dvě videa z minulosti, jedno s interview matky a dcery u slavné americké moderátorky Oprah z roku 1998, to druhé je pak video z předávání udílení cen GLAAD z roku 2012, kde matka předala cenu synovi.

Autor: Lenka Kyčerková