Video pro SociŘíkáte si, že by se nic nezměnilo? Že mnoho olympijských vítězek patří k LGBT komunitě, i když se ke své sexuální orientaci nikdy nepřihlásily a dost možná se ještě dlouhou dobu nepřihlásí? Máte pravdu… Ale – pojďme to změnit společně!

Tedy, ne tak docela. V redakci nemáme tolik nadějných sportovkyň, které by mohly otevřít oči homofobní části světa v přímém přenosu na stupni vítězů, ačkoliv jisté pokusy o nejrychlejší sáňkařku nebo nejkrásnější lyžařku tu byly… Ale teď vážně – co brání sportovkyním a sportovcům se vyoutovat? Jednoznačně reakce nejbližšího okolí – fanoušky vyjímaje.

Fanoušci nefandí kvůli tomu, že má ta či ona ráda tu či onu. Fandí, protože dotyčná je dobrá ve sportu, který se fanouškům líbí a mají tak koho obdivovat, bez ohledu na národnost či tým. To, čeho se sportovci obecně obávají, je spíš přístup národních médií (která mohou coming out sportovců zablokovat) a sportovců v ostatních, ale i ve vlastních týmech.

Dokážeme si představit, jak může být těžké se vyoutovat v týmu plném „pravých chlapů“ u fotbalistů, hokejistů nebo basketbalistů. Klasickým předsudkem je: „S tím buzíkem se sprchovat nebudu!“, což platí hlavně pro týmové sporty, ale s podobným smýšlením se jde setkat i u kontaktních sportů jako je box. Co když ale soutěžíte v krasobruslení? Následující video, které přináší skupina All Out bojující za LGBT práva ve světě, nabízí odpověď na to, jak by to mohlo vypadat, pokud by sportovci mohli jednat tak jak to cítí.

Co kdyby žít váš sen znamenalo žít ve lži?

Krátké dechberoucí video nesoucí název Love Always Wins (Láska vždy vítězí) zobrazuje ruskou krasobruslařku, která se pokouší doslova přetrpět ruský zákon zakazující gay propagandu. Co u toho prožívá a jak reaguje její partnerka v hledišti? Video shlédlo během prvních 48 hodin více než 150 000 návštěvníků a tisíce shlédnutí stále přibývají.

Video je součásti kampaně, která volá po zrušení anti-gay zákona u Mezinárodního olympijského výboru ještě před zahájením OH. V srpnu např. výboru doručili All Out více než 300 000 podpisů ve snaze jej přimět promluvit proti ruskému zákonu. Od videa Love Always Wins si slibují, že se o problematice dozví širší veřejnost a započne diskuze na téma „despotická legislativa Ruska“.