Států, které podporují rovnost homosexuálních a heterosexuálních sňatků, přibývá jako hub po dešti. V hledáčku našeho redaktorského objektivu se tentokrát objevil poloostrovní stát Vietnam a slunná Havaj. Zatímco ve Vietnamu se pouze blýská na lepší časy, na Havaji už mají zcela beztrestné teplo :).

Duhový Vietnam
Duhový Vietnam

Vietnamská socialistická republika se ještě v letošním roce chystá oficiálně povolit pořádání svateb stejnopohlavních párů a umožnit jim tak společný život, který již nebude vnímán jako nezákonný. Sňatek sice nebude na stejné úrovni jako heterosexuální manželství, ale gay aktivisté věří, že je to velký krok na cestě k rovnoprávnosti. V minulosti totiž byly homosexuální sňatky v provinciích Ca Mau a Kien Giang pokutovány, jelikož se novomanželé dopustili jednání, které bylo „v rozporu se zvyky Vietnamu“.

Tuto změnu podporuje například i ministr spravedlnosti Ha Hung Cuong (*1953), který v roce 2012 oznámil, že vietnamská vláda zahájila konzultace o legalizaci stejnopohlavních manželství. Předpokládá se také, že v brzké době dojde v zemi ke sjednocení věku, v němž se můžou Vietnamci oženit. V současnosti mohou do manželství vstoupit vietnamské ženy o dva roky dříve než muži (dívky v 18 letech, chlapci ve dvaceti). Aktivista za gay práva Le Quang Binh k situaci řekl: „Jdeme správnou cestou v boji o manželství osob stejného pohlaví. Toto by mohl být první krok, který bude měnit životy lidí k lepšímu.“ Bude-li gay zákon opravdu schválen, stane se Vietnam první asijskou zemí, kde bude možné vzít si osobu stejného pohlaví.

Amerických států podporujících homosexuály přibývá
Amerických států podporujících homosexuály přibývá

Oproti Vietnamu LGBT komunita na Havaji už slaví, tamní senát schválil 12. listopadu 2013 pozměněný návrh zákona, který jí poskytuje rovnost v manželství. Guvernér země Neil Abercrombie (*1938) vše stvrdil svým podpisem, takže se jedná o hotovou věc. První sňatky bude možné uzavřít již 2. prosince 2013. Americký prezident Barack Obama má z dění na Havaji také radost, k situaci prohlásil:

Chci poblahopřát státu Havaj ke schválení právních předpisů podporujících rovnost manželství. Dnešním hlasováním se Havaj připojuje ke stále většímu počtu států, které uznávají, že s našimi gay bratry a lesbickými sestrami by se mělo zacházet spravedlivě a rovnocenně podle zákona. Kdykoliv se potvrdí svoboda a rovnost, stává se naše země silnější. Tím, že mají milující se gay a lesbické páry právo uzavřít manželství, když se tak rozhodnou, je Havaj příkladem hodnotného národa. Vždycky jsem byl hrdý na to, že jsem se narodil na Havaji a po dnešním hlasování jsem ještě pyšnější. Michelle a já přejeme vše nejlepší všem těm na Havaji, jejichž rodiny se nyní mohou cítit bezpečněji a zaslouží si respekt.

A že to trvalo! Havajští homosexuálové čekali na projevení respektu přes dvacet let. Děti, které se narodily v době, kdy byla podána první žaloba, jsou nyní dost staré na to, aby se samy oženily. První poznámky týkající se porušování práv homosexuálů byly totiž zveřejněny již v srpnu 1984. Od roku 1988 stála LGBT komunita na Havaji proti Mormonské církvi, která spojila své síly s marketingovou agenturou Hill and Knowlton a propagovala anti-gay iniciativu v různých státech. V prosinci 1990 podaly tři homo-páry žádost o projednání jejich případu, domnívaly se, že neposkytnutí povolení k sňatku je proti ústavě. Od října 1992 byla tato stížnost projednávána a 5. 5. 1993 soud rozhodl, že omezení manželství je protiústavní. Cesta k rovnoprávnosti je ale trnitá, a tak neměli Havajané zdaleka vyhráno, soudní spory, výklady práva a úpravy formulací, co je to manželství se táhly další roky. Až 23. února 2011 podepsal Abercrombie návrh občanského zákona, jehož pozměněná verze nyní umožňuje homosexuální svazky. Havaj se tak stala již 16. státem USA, kde jsou gay manželství legální.

Dodejme jen třešničku na dort, Illinois, stát, kde se narodila první dáma Michelle Obama, schválil rovné manželství o týden dříve, než Havaj. Vypadá to, že nejen hvězdy na nebi, ale i Obamovi nám upřímně přejí ;).

Abychom si ještě ujasnili aktuální situaci ve Spojených státech amerických – v současné době je možno vstoupit do gay či lesbického manželského svazku ve 14 státech (těmi jsou Kalifornie, Connecticut, Delaware, Iowa, Maine, Maryland, Massachusetts, Minnesota, New Hampshire, New Jersey, New York, Rhode Island, Vermont a Washington), dále v District of Columbia – čili Washingtonu, D.C., hlavním městě USA a v 8 z 33 okresů v Nového Mexika. 2. prosince se k nim definitivně přidá výše zmíněná Havaj, kde zákon nabyde účinnosti.