Ylva Magnusson, mezinárodní tisková mluvčí IKEA
Ylva Magnusson, tisková mluvčí IKEA

V zemích, kde není radno mluvit o homosexualitě příliš nahlas nebo vůbec, se společnost IKEA rozhodla udělat ústupek a „podřídit se tak místním zákonům“. O čem že to mluvíme?

Mluvíme o Rusku. Že to není překvapení? Ano, napsaly jsme toho o něm už mnoho, ovšem jejich nátlak pomocí zákona o zákazu gay propagandy na společnost je tak silný, že i švédský výrobce nábytku IKEA se rozhodl podřídit se a v ruské verzi tištěné akční nabídky redaktoři vynechali článek o lesbické rodině. Jako důvod uvedla mezinárodní tisková mluvčí společnosti ten, že „odporuje platným ruským zákonům“. Rusko je tak jedinou z 25 zemí, ve kterých článek Clara & Kirsty o dvou matkách vychovávajících syna v Londýně, nevyšel. (Článek je k přečtení níže.)

Firemní slogan „IKEA vítá všechny lidi“ tedy ztrácí na váze a my můžeme polemizovat o tom, zda upřednostňují fungující business v Rusku, nebo jde výhradně o názor právníků s čistou duší, kteří nechtějí čelit soudní tahanici.

Snad ještě dodat, že to není poprvé, co IKEA čelí podobnému skandálu. Již jednou se jim podařilo rozpoutat vlnobití v médiích, to když ve starším katalogu pro Saudskou Arábii doslova vymazali dívky a ženy.

článek z katalogu IKEA "Clara & Kirsty"
článek z katalogu IKEA „Clara & Kirsty“

Kdo by to byl čekal, že v kauze lesbického článku udělají tyto kroky, když se doposud IKEA prezentovala jako gay friendly společnost a měli v televizích po celém světě nejednu teplou reklamu – připomínáme jednu italskou s gay párem, chcete-li se pobavit, mrkněte na youtube, kde jich najdete nespočet. My přikládáme tu nejvtipnější. :)