V amerických novinách Washington Post pravidelně vychází sloupek Ask Amy, čili Zeptejte se Amy. Do redakce napsal zoufalý rodič, který má problém vyrovnat se se synovou homosexualitou a žádá Amy o radu, avšak ne, jak se s tím vypořádat, ale jak jej změnit a mít z něj hetero chlapce, za kterého se nebude muset stydět mezi známými.

Nevíme, zda-li dopis napsal otec či matka, „nabitý pracovní program“ by možná svědčil spíše o otci, ale nechceme nikomu stranit. Přikláníme se k tomu, že do novin psala jeho máma. Nejdůležitější však je, jak se k tomu zkušená Amy postavila a co rodiči vzkázala. Přečtěte si sami:

Drahá Amy: Nedávno jsem objevila, že můj syn, kterému je 17, je homosexuál. Jsme členy církevní skupiny a bojím se, že když to lidé ze skupiny zjistí, budou si ze mě utahovat, že mám teplé dítě.

Washington PostNebude poslouchat důvody  a nepřestane být gay. Mám dojem, že to dělá jen proto, aby mi vrátil to, že jsem během posledních třech let zapomněla na jeho narozeniny – mám nabitý pracovní program.

Prosím vás, pomozte mu udělat správné rozhodnutí v životě, aby nebyl gay. Mě nebude poslouchat, možná ale poslechne vás.

– Zrazená

 

Drahá Zrazená: Svému synovi byste mohla dát důležitou lekci tím, že změníte svoji vlastní sexualitu na ukázku toho, jak je to snadné. Zkuste to během příštího roku nebo tak nějak: Přestaňte být heterosexuální a ukažte svému synovi, že lidská sexualita je otázkou volby – je dána rodiči, jejich církví a tlakem společnosti.

Domnívám se, že můj návrh vyvolá reakci, že vaše sexualita je v jádru toho, kým jste. To samé platí pro vašeho syna. Má právo být akceptován svými rodiči za to, že je přesně tím, kým je.

Když „zapomenete“ na narozeniny vašeho dítěte, v podstatě ho negujete jako člověka. Je to jako když říkáte, že jste zapomněla, že je na světě. Jak je to jen pro něj smutné.

Dělat nátlak na vašeho syna, aby změnil svoji sexualitu, je špatné. Jestliže se nedokážete naučit přijmout ho takového, jaký je, mohlo by pro něj být bezpečnější žít na jiném místě.

Skupina, která by vám a vaší rodině mohla pomoci přijít na to, jak se v tom orientovat, je Pflag.org. Tato organizace je založena pro rodiče, rodiny a spojence LGBT lidí a pomohla v tomto problému nesčetnému množství rodin. Prosím vyhledejte je a spojte se s příslušnou pobočkou.

Perfektní odpověď. Amy to uchopila skutečně za správný konec a ať už byl dotaz myšlen vážně nebo ne, její reakce byla určitě inspirativní pro nejednoho rodiče. Co z toho vyplývá? Až na vás příště někdo zaútočí s úžasnou myšlenkou, že heterosexualita, homosexualita nebo bisexualita je otázkou volby, nabídněte jim samostatnou zkušební verzi, ať ví, o čem mluví. Nás v redakci tento nápad nadchl (ač v našem případě není proveditelný – kdo by nás, proboha, chtěl :-D). Amy tleskáme za skvělou odpověď!