Jedna moje bývalá měla doma slamák a dvě zimní čepice a bylo to tak akorát. Stejně jí z toho nic moc neslušelo. Asi měla šišatou hlavu. Druhá si zase ujížděla na baretech a střídala to podle barvy kabátu, vypadala jako typická revolucionářka a věčná studentka. No jo, za to může ten trend setter Che Guevara, co by se o baretech říkalo, kdyby je neprosadil?

Každý to jednou zažilJestli čekáte, že třetí měla sbírku kšiltovek a na lesbopárty by bez kšiltu nevyrazila, mýlíte se. Kšiltovky měla, ale nebyla to bývalá, i když něco proběhlo. Ale to asi není to hlavní sdělení. To, nad čím se dneska chci zamyslet, jsou různý věci, co nosíme na hlavě. Včetně vlasů (v případě těch šťastnějších, ale… o chlapech to samozřejmě nebude). O klasických lesboúčesech toho moc nevím, ty můžu akorát tak kritizovat anebo nostalgicky vzpomínat na léta, kdy v Česku každá chtěla vypadat jako Shane. To mi připomnělo Anetu a její zoufalej pokus vymanit se ze škatulky Superstar, což se jí těma leckdy hrůznýma účesama moc nepovedlo. Jestli se chcete pobavit, mrkněte na článek Blesku z roku 2008, kde najdete Anetiny vlasové výkřiky.

Ale proč kritizovat to, co už každá inteligentní lesba s aspoň malým vkusem víme – ostříhat se na kluka není katastrofa, protože někomu to může slušet. To stejný s barvou nebo melírem. Snad všichni jsme měli na hlavě jednou nějakou ostudu, na kterou nerady vzpomínáme (u mě to zachránila letní brigáda, kde jsem povinně musela nosit kšiltovku) a za kterou by bylo nejlepší kadeřnici nebo kadeřníkovi zakroutit krkem. Horší je, když to někdo nosí dobrovolně a dlouhodobě a když už ty vlasy začínají vypadat normálně, zase to zk**ví tím stejným výtvorem. Ale, nechme na hlavě.

Když se to nepovede, můžete to maskovat nějakou tou pokrývkou hlavy. A můžete ji nosit, i když máte krásný vlasy, ale popravdě – jaká je to úleva, když můžete jít na párty bez náročnýho česání a zároveň vypadat sexy kvůli šik klobouku… A i ta kšiltovka může slušet a dokonce i na párty, aspoň pomůžete majitelkám slabších gaydarů, že. Ve škole nebo v práci můžete zase použít nějakou čelenku, co zakryje temeno hlavy, ale u krátkejch vlasů to bude vypadat dost blbě.

Co mám doma já? Kovbojskej klobouk, kterej mi úplně nesedí na hlavě, ale kupovala jsem ho kvůli westernovýmu silvestru, takže se to dá omluvit a navíc se snad ještě někdy využije. Pak u mě najdete dva elegantní klobouky v pánským stylu, šedej a černej, který průběžně protáčím mezi lesboparties a maškarníma zábavama, ale hodí se i v létě, když paří na šišku. Letní klobouky mám dva, ale i když si je pravidelně beru na dovolenou, nikdy je nenosím – špatná volba a vůbec se v tom necítím. Poučení – pokud vám to v obchodě nesedí, tak to nekupujte jen proto, že „musíte“. Jsou to vyhozený prachy.

Teď se nám blíží zima, takže něco na hlavě bude nosit většina lidí, ale nechci se tady věnovat „funkčním“ beranicím a baretům (ach ta moje revolucionářka), pojďme se podívat na něco, v čem se dá sbalit ženská. A můžeme si ukázat i odstrašující případy. S dovolením jsem zahrabala ve fotkách z Freedomek a dalších lesbopárty, ať se bavíme trošku víc k věci. Pokud se někdo bude cítit uražen či potěšen, klidně mi to nandejte v komentářích. Dyť já na nic jinýho nečekám! Napřed budu chválit…

A teď přichází ta míň příjemná část – když máte na hlavě něco, čeho budete časem litovat. Pasé účesy: patří mezi ně Shane, mullet a proboha a hlavně už – vyholené strany či rovnou třetiny hlavy – prosím už ne! Očekávám, že když už skoro třetina holek nosí částečnýho ježka, budou to řešit tím, že se ostříhají nakrátko. Vyholenej proužek vlasů byl in, když to začalo a měla to jedna z dvacíti. Teď už to fakt není nic, z čeho si protějšek sedne na zadek, pokud vaším cílem není vypadat jako další ze stáda… Jo, pochopily jste to, prostě to nemám ráda. Pokud se ptáte, co je to mulet, pak jen připomínám český ekvivalentní název – na Jágra. I když Jarda mullet opustil už před mnoha lety, stále se najdou lidé, co to nosí. Naštěstí to platí spíš pro starší ročníky a hlavně pro muže…

Co říct závěrem – pokud se nechcete pořád schovávat pod čepici, kšilt nebo klobouček, občas si ty vlasy umyjte ;). Popřemýšlejte taky nad kadeřnictvím, do kterýho chodíte. Jestli vám dlouhodobě na hlavě tvoří příšernosti, prostě jděte jinam. Jestli jste se dodnes barvily furt jenom doma, zkuste si příště připlatit a uvidíte, jestli to náhodou nebude lepší. Na trendy se vykašlete, jednoho půl roku může frčet rovná ofina a druhej půlrok zase povalí reinkarnace EMO (pochybuju, ale co kdyby náhodou EMO vstalo z mrtvých). Zkuste si najít vlastní styl a hlavně slepě nenásledujte dav. Vlasy dorostou vždycky, teda aspoň nám, ženskejm ;). Já sama jsem houby experimentátor (od jisté doby, viz každej jsme se jednou za vlastní vlasy styděli) a raději se držím toho, co mi sluší a snažím se mít vlasy zdravý, když už ne superhyperstylový.

A protože jsem Potrhlá, tak si na úplnej konec neodpustím tuhle fotku s lesbocelebritama. No co, prostě jim závidím. Záviďte taky ;). A hlavně si myjte ty vlasy!

Nemám toho dost. Ještě přidávám překvapení v podobě české Shane. Českého pokusu o Shane. Myslíte, že došla do kadeřnictví s fotkou nebo to bylo spontánní rozhodnutí kadeřnice?