Alexis a Karen

Hledáte zemi, jež bude rájem pro LGBT komunitu? Sice jsme v ní samy nebyly, nevíme, jaká je ta opravdová realita, ale dle zpráv, které se k nám z této země za poslední dobu dostaly, soudíme, že v Argentině bychom nejspíš měly na růžích ustláno. Toleranci zde totiž pšenka kvete.

Tou nejnovější zprávou je, že díky zákonu o pohlavní identitě, který umožňuje transgender lidem v Argentině vzít si svého partnera, aniž by proběhla operace změny pohlaví, se ve městě Victoria uskutečnila na konci listopadu zajímavá svatba. Těhotný Alexis Taborda (26 let), který se narodil jako žena, ale úředně je veden jako muž, si vzal svou partnerku – trans ženu Karen Bruselario (28 let). Alexis je v osmém měsíci těhotenství, letošní Vánoce tak tento neobvyklý pár oslaví už jako trojčlenná rodina.

Byl to velmi emotivní den, jedinečný, opravdu zvláštní, protože sen se pro nás stal skutečností.“ řekl Alexis v den své svatby. Dodal, že se jednalo o civilní sňatek.

Poté, co se stala Argentina první zemí v Jižní Americe, kde mohou homosexuální páry uzavírat rovná manželství a adoptovat děti, byla průkopnickou zemí i v transgender otázce – v květnu 2012 zde schválili návrh zákona dávající transgender občanům právo na změnu jejich jména a pohlaví v oficiálních dokumentech, aniž by předtím museli získávat souhlas od lékaře či soudce. Žádná jiná země na světě neumožňuje lidem změnit svou oficiální identitu pouze podle toho, jak se cítí. Argentinští odborníci popisují překážky, které jsou transgender lidem kladeny jak ve Spojených státech amerických, tak ve většině zemí světa (hormonální terapie, chirurgické zákroky, psychiatrické návštěvy), jako bolestné až ponižující.

Lulu z Argentiny

Vězte také, že v září 2013 obletěla svět zpráva o prvním transsexuálním dítěti, jehož rodiče se rozhodli změnit jeho pohlavní identitu. Rodina žije kde jinde, než v Argentině. Šestiletá Luana, známá spíše jako Lulu, je nejmladší trans občan, který těží z nového zákona o změně pohlavní identity. Tento konkrétní případ podpořila vláda provincie Buenos Aires a sám guvernér Daniel Scioli (*1957) schválil žádost Lulu změnit jméno v rodném listě z Manuela na její současné dívčí jméno. Rozhodnutí bylo učiněno poté, co Gabriela (matka Lulu) napsala panu Scioli žádost, v níž stálo, že její dcera poznala sama sebe jako dívku, jakmile začala mluvit. Oficiálně bylo tak její pohlaví změněno pouhým administrativním úkonem.

Přijetím, že můj syn nebyl synem, kterého jsem porodila, ale děvče, jsem přijala i svou identitu a dala jsem se na její stranu.“ dodala k situaci Gabriela.

K Argentině ještě dodáme, že z tohoto státu pochází současný papež František, který se postupem času také projevil jako tolerantnější člověk ve srovnání se svými předchůdci. Možná právě otevřenost Argentiny ho v tomto směru ovlivnila.