Britský zpěvák Elton John, který zanedlouho vystoupí i v České republice, koncertoval také 6. prosince v Moskvě. Během koncertu využil příležitosti podělit se s publikem o svoje pocity ohledně homofobie, která v Rusku v poslední době neustává a šíří se v podobě diskriminace gayů a leseb.

Zpěvák, který se vyoutoval jako gay už v roce 1988, přerušil svoji show, aby návštěvníkům řekl, jak bylo smutné, když zjistil, že nový zákon v Rusku zakazuje „homosexuální propagandu“. „Podle mě je to nehumánní a je to izolující,“ řekl John. Byl přitom prvním ze slavných umělců Západu, kteří v zemi vystoupili po schválení anti-gay zákona prezidentem Vladimírem Putinem. S problémy ohledně gay propagandy se potýkaly v loňském roce i Madonna a Lady Gaga.

John věnoval show Vladislavovi Tornovojovi (†23), který byl letos brutálně znásilněn a zabit kvůli svojí homosexualitě.

„Před tolika lety jste mě vzali do svých srdcích a vždy jste mě vítali s vroucností a otevřenou náručí, pokaždé když jsem přijel,“ řekl John fanouškům a dodal:

„Vždy jste mě přijímali a nesoudili jste mě. Takže jsem hluboce zarmoucen a šokován současnou legislativou, která je teď proti LGBT komunitě v Rusku namířena.“ Zpěvák také ospravedlnil svoje rozhodnutí odehrát dva koncerty v Rusku, přestože země má tak silný  postoj proti LGBT komunitě.

„Lidé požadovali, abych kvůli téhle právní úpravě nesměl přijet do Ruska. Ale mnohem víc lidí mě žádalo, abych přijel a já jsem je vyslechl. Přijel jsem sem rád. Chci ukázat jim a světu, že mi na tom záleží a nevěřím v izolaci lidí. Hudba je velmi mocná věc. Spojuje lidi bez ohledu na jejich věk, jejich rasu, jejich sexualitu nebo jejich víru. Hudba nediskriminuje.“

Teď už jen zbývá čekat, jak na jeho vystoupení zareaguje ruská vláda. Protesty proti jeho koncertu podala Unie Ortodoxních Bratrstev v podobě petice, Uralský Výbor Rodičů zase poslal dopis Vladimíru Putinovi se žádostí o zákaz Johnovy show. Jeho vystoupení by prý mělo být urážkou všech ruských občanů, alespoň podle Juriho Ageščeva, předsedy Unie Ortodoxních Bratrstev.