Rozlohou malý západoevropský vnitrozemský stát, sousedící s velikány jako je Německo či Francie, o sobě dal vědět velkým činem. Bez ohledu na předsudky (které vládnou od České republiky na východ) zde byli vybráni dva gayové, aby vedli tuto zemi. Řeč je o Velkovévodství lucemburském.

A o kterých mužích je řeč? Vězte, že o politikovi a právníkovi Xavieru Bettelovi (*1973) a politikovi a ekonomovi Etiennu Schneiderovi (*1971). Předseda Demokratické strany Bettel se stal lucemburským premiérem po říjnových volbách tohoto roku. Ačkoliv jeho strana získala pouze 15 % hlasů, 4. 12. 2013 složil premiérskou přísahu a byl jmenován do čela koaliční vlády se Stranou zelených a Lucemburskou socialistickou dělnickou stranou. Schneidera, šéfa socialistické strany, jmenovali místopředsedou vlády a zasedne také na postu ministra ekonomiky.

Ani jeden z politiků se netají svojí orientací, současný premiér Bettel (dříve starosta Luxembourgu) se často na veřejnosti objevuje se svým dlouholetým partnerem Destenayem Gauthierem a z homosexuality si velkou hlavu nedělá, podle něho to prý Lucemburčané neřeší, jestli je někdo gay nebo ne. V čele země tak stojí lidé, kteří LGBT komunitě slibují, že právě Lucembursko bude jednou z dalších zemí, kde schválí rovné manželství co nevidět. Bettel se k projednávání schválení zákonů, které by vedli k legalizaci stejnopohlavních sňatků, vyjádřil velmi pozitivně:

V současné době musíme projednat situaci svateb, náboženství a rozvodových zákonů. Ale nemyslím si, že to bude trvat pět let – vyřešíme to příští rok.“ Premiér chce také nahradit biblické učení ve školách výukou etiky bez vyznání. Přestože lobuje za sexuální menšiny, doufá, že byl do politiky zvolen pro svou povahu, nikdy nechtěl, aby jeho sexualita ovlivňovala jeho politiku. K působení na politické scéně řekl: „Někdy to není snadné, protože vždy se najdou nějaké konzervativní osoby, ale je jich vždy méně a méně a méně.

My věříme, že si ho lidé oblíbí, nejen proto, že by se tím potvrdila jeho teorie: „Lidé jsou šťastní, když vidí, že já jsem šťastný – protože, když je člověk šťastný doma, lidé to cítí a vidí tak, že děláte dobře svou práci.