Vůdci zemí postupně oznamují, že se nezúčastní zimních olympijských her 2014 v ruském Soči. Poté, co svou účast zamítl francouzský prezident François Hollande, německý prezident Joachim Gauck nebo polský premiér Donald Tusk, se k návštěvě Soči vyjádřil i americký Bílý dům.

Prezident Obama, známý bojovník za lidská práva a příznivec LGBT komunity, do Soči nevyrazí. Prý kvůli nabitému programu. Obama se sice za dobu svého funkčního období ještě žádných olympijských her nezúčastnil (v Londýně byla jeho žena Michelle), ale i tak je to jasný signál pro Rusko. USA navíc poprvé od roku 2000 v delegaci nemá nikoho z nejvyšších politických kruhů, nejede ani viceprezident, bývalý prezident nebo první dáma.

Namísto toho budou v delegaci dvě ženy a jeden muž zastupující LGBT komunitu, bývalá tenistka Billie Jean King,  hokejistka Caitlin Cahow a krasobruslař Brian Boitano. Poslední jmenovaný se vyoutoval právě po nominaci do oficiální delegace. Největší hvězdou je ale Billie Jean King, která v roce 1973 vyzvala tenistu na souboj Bobbyho Riggse a porazila ho (souboj býval označován jako Bitva pohlaví). Tento zápas byl velmi důležitý pro rovnoprávnost žen a zapsal se do historie tenisu.

„Delegace bude reprezentovat rozmanitost, která je znakem Spojených států. Prezident Obama ví, že to ukáže světu americké odhodlání, rozmanitost a týmovou práci,“ vyjádřil se mluvčí Bílého domu Shin Inouye.

Výběr Billie Jean King tedy není náhodou – USA v očích mnoha lidí vědomě „provokuje“ ruského prezidenta Putina. Sama tenisová hvězda ke svému zvolení do delegace řekla, že je hluboce poctěna a že je hrdá na to, že je součástí LGBT komunity, která bude v Soči podporovat všechny sportovce. Tenistka také dodala, že doufá, že tyto „olympijské hry budou zlomovým okamžikem v přijetí všech lidí po celém světě“.

A pokud se ptáte, jestli se her zúčastní náš rusofilský prezident Miloš Zeman, pak odpovídáme, že ano. Ten je připraven se LGBT komunity zastat a říct Rusku svůj názor.

„Já mohu na případné tiskové konferenci klidně říci, že s tímto vystupováním, ač sám heterosexuál, nesouhlasím, protože si myslím, že sexuální orientace je soukromou věcí každého z nás a že by se vůbec neměla plést do politiky,“ vyjádřil se český prezident.