Že je mezi některými druhy tučňáků běžné homosexuální chování, to jistě řada z vás ví. Podle statistik je každý desátý tučňák homosexuální a to ne kvůli nedostatečnému výběru potenciálního partnera. Víte ale, že tučňáci mají jednoho partnera na celý život?

V izraelském Ramat Gan Safari parku našly svou pravou lásku dvě mladé samice tučňáka brýlového – Suki a Chupchikoni. Tento druh tučňáka patří k těm středním a ve volné přírodě žije na pobřeží jižní Afriky. Dožívá se až 27 let, takže naše slečny se mají ve společném životě ještě na co těšit. Jako správný pár ale už sbírají předměty, ze kterých si postaví hnízdo pro malé, i když doupě ještě nesdílejí.

Suki a Chupchikoni
Suki a Chupchikoni

Pracovníci Safari parku si prvně mysleli, že se jedná o heterosexuální pár – Suki byla vzrůstem menší a Chupchikoni tedy byla považována za samce. Podle vzhledu totiž nelze pohlaví jednoznačně poznat, takže tento lesbický pár byl „objeven“ až díky krevnímu testu, který prozradil, že Chupchikoni je samice.

„Není žádný způsob jako poznat samce od samice jenom podle toho, jak vypadají,“ vysvětlila mluvčí Safari parku Sagit Horowitz. „Dozorci ale obvykle dokáží uhodnout pohlaví podle velikosti a chování.“

Suki a Chupchikoni se nedaly dohromady proto, že by nebyla jiná možnost – v tomto zoologickém zařízení je pořád několik „volných“ samců a pracovníci takovou možnost odmítli. Prostě to je láska :).

Budou mít mláďata? U některých homosexuálních zvířat je běžné, že si od svého skutečného partnera „odskočí“ a spáří se s jedincem opačného pohlaví jen kvůli mláďatům a pak se zpět vrací k partnerovi (například rackové nebo labutě černé). V případě tučňáků se ale takové chování nepozoruje a spíš se stane, že homosexuální pár se ujme opuštěného mláděte/vejce a vychovává ho bez biologických rodičů. O jednom takovém příběhu si můžete přečíst v angličtině zde – v dánské zoo nabídli opuštěné vejce homosexuální dvojici tučňáků královských, kteří se bez zaváhání ujali rodičovské role a vejce „doseděli“.