No jo, už je to tady zase… To jste se skoro těšily, ne? :) Ale fajn, minule i předminule a vlastně snad i předpředminule jste mi vyčítaly, že jsem přílišná mistryně světa a vím všechno nejlíp, tak já se zkusím tentokrát trošku umírnit. Kecám. Ale zkusit to můžu!

lesba vs. lesbička

Tak jaký byly Vánoce? Všechno dobrý? Dostaly jste dárky dle přání? Co Ježíšek nadělil na vaše krásný těla? Spodní prádlo, ponožky, vtipný trička? Mně Ježíšek z módního odvětví nadělil kočičkovský pyžamo (což je docela blbý, páč já kočky nemám ráda, natožpak kočičky, ale pyžamo je teplý a od maminky, tak se to nějak přežije) a vtipnou plátěnou tašku na nákup a takový ty blbosti, aby to člověk netahal v igelitce. Ať už čtete tenhle blog poprvý nebo pravidelně, tak by vám to mělo být jasný – igelitky jsou podle mýho názoru fuj a jsou přijatelný jen tehdy, když je dostanete přímo v obchodě. A to mě přivádí na další nešvar, ze kterýho šílím, ale to by bylo na celej samostatnej odstavec. A vlastně proč ne.

zara papírová taškaProč proboha některý rádobydámy recyklují papírový tašky z obchodů???!!! Myslím tím takový ty „hezoučký“ a stylový, většinou je dostanete v obchodech, kde platíte trošku víc, v poslední době vídám nejčastěji tašky od Intimissimi, Tezenis (v té nosí ale můj italskej kolega obědy, takže to je trošku jinde), Gucci,  Douglas, Zara, Levis‘ nebo Desigual. Dámy a slečny v nich nosí do práce (předpokládám, že právě tam a ne na rande, šmarja!) to, co se jim nevleze do kabelky. Já nevím jak vy, ale já bych se propadla hanbou (pokud teda zrovna nepotřebuju převézt do práce nějakou speciální mňamku nebo dárky nebo horkou vysokou polívku, která se mi jinam nevleze). Pro tyhle účely, kdy se mi něco nevleze do kabelky (85 % případů), jsem si prostě začala systematicky pořizovat větší kabelky, do kterejch se vžycky všecko vleze (skoro). Samozřejmě, když v obchodě dostanu igelitku k právě zakoupenýmu zboží, tak rypák neohrnuju a na prodavačku se usměju a pyšne si to odnáším domů. Kde igelitku použiju jako odpaďák do koše nebo na přepravu věcí, když se cestuje a podobně. To mi řekněte, vy z vás, co to děláte, proč? Nebo je to jen doména heteraček? Onehdá jsem na módním pekle četla, že správná „pindulína“ si tyhlety „luxusní taštičky“ schovává a recykluje je právě proto, aby vypadala jako z nejvyšší společenské třídy. No tak to teda sorry, ale… Dost rozčilování. K tématu!

V poslední době mě to docela bere, všímám si toho v novinářskejch článcích i v běžné mluvě heterosexuálů. Že prej je někdo lesbička. A ne lesba. Lesbička. Asi tak jako gayíček. Nebo homosexuálek, dalo by se asi říct. Dřív jsem to brala tak nějak automaticky jako neduh většinové heterácké společnosti, která si nás zkrášluje tím, že nám říká zdrobněle. Ono to pak nezní tak odporně jako právě lesba, viďte. Nevadilo mi to, ale teď si toho začínám nějak víc všímat, nejspíš to je taky tím, že víc čtu a že se o LGBT komunitě víc v českejch médiích píše. Tuhle byl pochod gayů a lesbiček, tamhle se Jodie Foster dodatečně vyoutovala jako lesbička nebo jinde zase, že do Soči pojede místo Obamy lesbička (tohle mě v tom slavným plátku Metro praštilo přímo do očí  a to bych jim za to, jak často píšou o teplouších, přitom ráda poděkovala, beztak tam mají nějakýho teplýho lobbistu a jestli ne, tak mají můj respekt).

Na Queermagu jsem taky zahlídla nějaký negativní reakce na slovo lesbička v článku a běžně vidím holky, jak se proti tomu bouří na facebooku. Tak co nám na tom tak vadí? No nejspíš to, že my žádný lesbičky nejsme. Stejně jako teplouši nejsou gayíčkové nebo transsexuálové nejsou transičky. Fjuu, tak to zní vážně ujetě. Bohužel to zná i česká wikipedie, která to ale nezná jako první pojmenování, naštěstí. A možná se na ten odkaz radši ani nedívejte, je to katastrofa. Leda byste to chtěly samy spravit.

Budeme Neilovi Patrickovi Harrisovi říkat gayíček jen proto, že hezkým lesbám se říká lesbička?

Proč nám tak říkají? A kdo nám tak říká? Teplouši rozhodně ne a doufám, že je moje označení neurazí – mně by taky nevadilo, kdyby nás někdo tituloval takhle domácky – jenže v tom je ten šutr úrazu – nám raději říkají zdrobněle a nevymýšlejí rádoby hanlivý pojmenování jako teplouš nebo buzna. Nás si raději pojmenují jako lesbičky, snad aby ta představa dvou ženskejch spolu nebyla tak děsivá, ale dokázala naopak vyvolat nějaký erotický představy. Tak teba pěkně děkuju. Mimochodem, máte pořád možnost se mnou nesouhlasit, jo? Nevyjadřuju názor nikoho jinýho než svůj vlastní. A když už jsme u toho, mrkněte na článek, co na svejch stránkách zveřejnila bývalá ministryně pro oblast lidských práv a národnostních menšin, Džamila Stehlíková. Je z roku 2008, ale přijde mi pořád aktuální. Mimojiné se taky dozvíte, že správně česky se dá říct lesbičanka, což si pamatuju z životopisu Adiny Mandlové. Ale tohle slovo je už dneska asi pasé.

Z mé vlastní zkušenosti mě může jako lesbičku otitulovat snad jedině chlap, kterej je na to slovo naučenej (snad z porna?!) a vybírá podle toho, jestli mu přijdu přitažlivá nebo ne. Když jo, tak jsem lesbička, když ne, tak jsem lesba, fuj. To je trošku nefér, ne? Naproti tomu ženský moc tyhle termíny nepoužívají, spíš třeba řeknou, že je někdo „na holky“. Takže když pak někde řeknu, že kopu za druhej tým, z ženskejch spíš vypadne: „Takže ty jsi na holky?“ Ale… to je fakt moje osobní zkušenost.

Teď si asi říkáte, proč cpu do módního blogu něco o blbým označení homosexuálních žen? Protože mě napadlo, že společnost dost možná i rozlišuje, jak vás označí podle toho, co máte zrovna na sobě. Názornej příklad jsou fotky níž. O kom řekne většinová společnost (snad ne i homofobní), že je lesba nebo lesbička? A předem se omlouvám a zároveň gratuluju novejm celebritám k tomu, že jsem použila jejich fotky z Freedom Night parties jako ukázku. Jak se ukázalo na komentářích, ty, který jsem označila za dobře oháklý, byly s blogem spokojený, na rozdíl od těch, který jsem zrovna nechválila. To je ale překvapení.

Vzala jsem to jen namátkou z poslední Freedom Night party v Praze. Samozřejmě co já vím, ty holky ani nemusí patřit k lesbám, můžou být třeba bi nebo jsou to jen kamarádky někoho z LGBT komunity. Ale stejně… Zcela logicky – ty, který na první pohled vypadají jako lesby (butch, sporty), budou nejspíš označeny jako lesby. Naopak holky typu femme nebo lipstick budou považovaný za lesbičky, páč k nim se to tak nějak nehodí, že…

Je otázkou, jestli i v jinejch jazycích se používá pro lesby zdrobnělina a je to tak formálně správně. Dovedete si představit, že nějaká oficiální tisková kancelář v USA vydá zprávu, kde se bude psát, že došlo k útlaku práv jedné „lezzie“? Tak se anglicky dá zdrobněle nazvat lesba, tedy lesbička („lesbian“). Ve španělštině by se pak mohlo oficiálně psát „lesbianita“ místo „lesbiana“, tohle už je hodně sexualizovaný, v italštině „lesbia“ namísto „lesbica“, v němčině pak „lesbierin“ namísto „lesbe“ nebo „lesbische“. Tak kde to jsme, se ptám?

Je to teda jasný – lesby budou nejspíš ty butch holky a lesbičky budou femme, tj. opět tady máme krátký vlasy s kostkovanou košilí proti dlouhýmu páču a minišatům, teda když to vezmeme z pohledu stereotypů (který musíme samozřejmě co nejdřív vymýtit!). Jak to vidíte vy, urazí vás/zarazí vás/polichotí vám, když vám někdo řekne, že jste lesbičky?

Na závěr se teda omlouvám, že to tentokrát nebylo až tak moc o módě, ale holky řekly, že to můžu napsat, tak jsem to napsala. A dodám, že se do mě můžete klidně pustit, i když nepochopíte pozadí tohohle blogu a budete si říkat, že ta holka je úplně vymaštěná. Je to možný, z nějakýho důvodu se schovávám za Chřastavu, že jo ;). A můžete aspoň přemejšlet, proč. Jestli by hrozilo, že se do mě zamilujete na první pohled nebo mi na ulici podrazíte nohu nebo se budete snažit otrávit mýho papouška (to prosím vás nedělejte, to bych nezvládla). Přeju vám všechno nejlepší do novýho roku a jsem společně s váma zvědavá, co nám přinese. Kde se potkáme na parties, co se bude nosit a když tak přemejšlím, co bude, tak se i těším, kdo vyhraje Miss Freedom Night, která se snad bude konat i v roce 2014. Já už jsem teda přihlášená, i když ještě nezačaly ani registrace.

Vaše Chřastava ;)