film Flores Raras
film Flores Raras

Filmů, které by potěšily lesbickou duši, není zrovna mnoho, a tak naše srdce vždy zaplesá radostí, podaří-li se nám pro vás nějaký ten snímek najít. Tentokrát oko Queermagu narazilo na brazilský životopisný film Flores Raras (anglický název: Reaching for the Moon), který v roce 2013 natočil režisér Bruno Barreto (*1955) dle scénáře Matthewa Chapmana. Hlavní role si zahrály australská herečka Miranda Otto (*1967), kterou nejspíš znáte z velkolepé filmové ságy Pán prstenů (statečná bojovnice Éowyn), a brazilská herečka Glória Pires (*1963). Ve vedlejší roli se můžeme pokochat pohledem na blondýnku Tracy Middendorf (*1970). Film sleduje skutečný příběh lásky mezi americkou básnířkou Elizabeth Bishop a brazilskou architektkou Lotou de Macedo Soares. Děj se odehrává cca mezi lety 1950 – 1960. O hudební doprovod ve stylu Bossa Nova se v 118 minut dlouhém snímku postaral brazilský pianista a skladatel Marcelo Zavos (*1969).

Elizabeth a Lota
Elizabeth a Lota

Spisovatelka Elizabeth Bishop se narodila 8. 2. 1911 ve Worcesteru v Massachusetts do dobře situované rodiny, jejíž stabilitou ale velmi brzy po jejím narození otřásla smrt otce. Elizabethina matka se s tragédií nedokázala vypořádat, byla umístěna do několika psychiatrických léčeben a nakonec předčasně zemřela roku 1934, a tak byla Elizabeth odkázána na péči prarodičů z matčiny strany. Ranné dětství trávila v městečku Great Village v Novém Skotsku v Kanadě, ale v šesti letech se přestěhovali zpět do jejího rodného města, přestože ji to silně poznamenalo a pocit vyhoštěnosti je cítit v každém jejím básnickém díle. Klíčové období jejího života započalo roku 1951, kdy se rozhodla cestovat po Jižní Americe, na (ne)štěstí ji v Brazílii postihl záchvat způsobený alergií na kešu. Elizabeth byla nucena zůstat v péči známé architektky Loty de Macedo Soares a z původně krátkého výletu se staly pravděpodobně nejšťastnější roky jejího života, během té doby získala například Pulitzerovu cenu za literaturu (1956). S Lotou žila ve společné domácnosti přibližně 16 let, dokud Lota těžce neonemocněla. Elizabethino nešťastné dětství, pocit osamělosti, chatrné zdraví a možná i ona lesbická sexuální orientace ji v dospělosti přivedly až k problémům s alkoholem či depresím. Zemřela v roce 1979.

Zahradní architektka Maria Carlota de Macedo Soares Costallat se narodila 16. 3. 1910 v Paříži. Jejím nejznámějším počinem je pravděpodobně projektování Flamengo parku v Rio de Janeiru, do povědomí vešla také díky společnému životu s Elizabeth. Lotin život skončil roku 1967, poté co se předávkovala antidepresivy.

Pokud jste zvědavé na filmové zpracování tak jako my, nabízíme alespoň trailer k filmu:

U nás bude film k vidění na Febiofestu 2014, který se bude konat v březnu letošního roku. Přikládáme ještě oficiální plakát k filmu. ;)

Flores Raras
Flores Raras