Německo má první ministryni veřejně se hlásící k lesbické orientaci. Stala se jí 61letá Barbara Hendricks ze strany SPD (Sociálnědemokratická Německá Strana). Jmenována do funkce byla 17. prosince 2013 vládou Angely Merkelové, ve které působí strany CDU/CSU a právě SPD.

Barbara HendricksNově jmenovaná ministryně životního prostředí, ochrany přírody a zajištění výstavy a bezpečnosti reaktorů, se veřejně vyoutovala v německém deníku Rheinische Post, kde poslední den roku 2013 vyšla zpráva o tom, že Barbara stráví silvestrovský večer v hlavním městě se svojí životní partnerkou. Celý článek si můžete přečíst v němčině zde. Nic více ke své homosexualitě však nedodala.

Politička se kvůli své nové funkci musí přestěhovat ze západoněmeckého města Kleve do Berlína, a protože stěhování právě probíhá, oslava příchodu roku 2014 se tomu musela přizpůsobit. „Budeme mít v batohu láhev sektu a nějaké skleničky a na oslavu nového roku si přiťukneme,“ řekla Barbara.

V Barbařině domovské politické straně ale byla její orientace veřejným tajemstvím. V minulých letech aktivně podporovala práva LGBT komunity, i když sama o své orientaci nemluvila.

Pojďme se blíže podívat na dalších pár jmen v německé vládě. Politik Peter Altmaier (*1958) – náčelník Generálního štábu, je znám tím, že žije sám a nemá děti. Tisk se na něj snažil přitlačit, aby přiznal barvu, Altmaier nic nepotvrdil, ale ani nepopřel.

Guido Westerwelle (*1961), nedávný ministr zahraničí (až do jmenování vlády Merklové) se vyoutoval již v roce 2001 a stejně jako u jeho předchůdců Klause Wowereita (*1953, starosta Berlína), který byl ohledně své homosexuality velmi otevřený, a Ole von Beusta (*1955, do roku 2010 starosta města Hamburk) to nemělo vliv na jeho funkci. Ole von Beust je také znám jako patron hamburského Christopher Street Day – LGBT slavnosti jinak také známé jako Gay pride, kterou v srpnu 2009 vedl.

Klaus Wowereit: "Jsem gay - a to je dobrá věc!"
Klaus Wowereit: „Jsem gay – a to je dobrá věc!“