otevřený domov důchodců Regnbagen
otevřený domov důchodců Regnbagen

Přemýšlíte někdy nad tím, co s vámi bude, až budete staří? Jestli se i na „stará“ kolena budete pohybovat převážně v LGBT komunitě? Ve švédském Stockholmu se již najdou první senioři, kteří si mohou vybrat mezi klasickým domovem důchodců a tím, který je zařízen speciálně pro homosexuály. Byl otevřen v listopadu 2013.

Sdružení Regnbågen (Duha) ve spolupráci s realitní kanceláří Micasa nabízí otevřené bydlení ve Stockholmu pro gaye, lesby, bisexuály, transsexuály a queer lidi starší 55 let. V současné době má Regnbågen k dispozici 27 bytů plus společné prostory určené nejen k setkávání, ale například i kuchyň pro společné vaření. Zatím zde bydlí cca 40 lidí a další stovka je na čekací listině.

Regnbagen

V areálu jsou dostupné i služby jako je manikúra, pedikúra či kadeřnictví. Najdete zde bistro nabízející venkovní posezení i tělocvičnu, kde probíhá cvičení seniorů. Krásný výhled poskytuje střešní terasa, kde lze třeba i grilovat. Vedle pohodlného, příjemného ubytování se Regnbågen snaží plnohodnotně vyplnit volný čas seniorů, a tak pořádá výlety, oslavy (velikonoční, May Day, slunovratu, vánoční, …) a také Pride!

Domov důchodců nebude uzavřený pro širokou veřejnost, žádost o bydlení si zde může podat člověk důchodového věku bez ohledu na jeho orientaci, jedná se tak o další formu integrace, jak říká Christer Fällman, předseda Regnbågen, který je hlavní hnací silou projektu.

teplý domov důchodců
teplý domov důchodců