Geography ClubNa filmových plátnech se objevila adaptace románu Brenta Hartingera Geography Club, film snažící se vtipně popsat současné teenagery, kteří hledají svou sexuální identitu. Premiéra americké komedie proběhla 27. dubna 2013 na filmovém festivalu v Newport Beach. Breaking Glass Pictures umožnilo omezené divadelní promítání ještě 15. listopadu 2013. Ptáte se, proč o snímku píšeme až teď, když od jeho uvedení uběhla už pěkná řádka měsíců? Protože pro nás možnost zhlédnutí přichází teprve v roce 2014, očekává se, že možnost nákupu pro širší distribuci bude od 11. února tohoto roku.

A jaký děj nám tvůrci přináší? Šestnáctiletý Russel Middlebrook randí s dívkami stejně tak často, jako si vyměňuje ponožky, a přitom má tajný vztah se spoluhráčem z fotbalu Kevinem, který udělá cokoliv, hlavně aby se na jeho homosexuální orientaci nepřišlo. Min a Terese všem tvrdí, že jsou pouze velmi dobré kamarádky. A pak je tu Ike, který nemůže přijít na to, kdo je, nebo kým by chtěl být. Pro partu teenagerů až dost problémů najednou a žádné místo, kde by mohli být sami sebou. A tak vzniká Zeměpisný klub (Geography Club), jenž na první pohled nebudí přílišnou pozornost. Ale tajemství může být brzy odhaleno…

Ve filmu si zahráli Cameron Deane Stewart známý například z filmů That´s What I am, Ladíme! nebo Dirty Teacher, Justin Deeley (*1986), kterého jste mohli vidět v komedii Trable v ráji, Meaghan Martin (*1992), jenž byla mimo jiné i Protivnou sprostou holkou, Nikki Blonsky (*1988) ze seriálu Huge, Ana Gasteyer (*1967) a Scott Bakula (*1954), hrající ve filmu Liberace!. Režie se ujal Gary Entin (*1985), kterého možná znáte ze snímků Seconds Apart (2011) nebo Rest Stop (2006). Zajímavý je i fakt, že scénář napsalo Garyho dvojče Edmunt Entin.

Snímek vyhrál první cenu na L. A. Outfestu v kategorii Nejlepší celovečerní film a Meaghan Martin zde byla nominována na nejlepší herečku v hlavní roli. Jedná se samozřejmě o americký film z americké střední školy, takže toho nejde příliš vztáhnout na nás Čechy potažmo na většinu Evropanů. Ale zase – kdyby byl život našich náctiletých podobný životu amerických teenagerů, nebyl by ten svět jednodušší?