Znáte nějakou queer kapelu? A znáte čistě dámskou queer kapelu? Představujeme vám Danso Key, tříčlennou kapelu z Itálie a Německa, kterou tvoří Stella, Elisa a Eli. Loni  tyto dámy vydaly své první album.

Danso Key

Stella Veloce hraje na elektronické čelo, Elisa Abela sedí za bubny a Eli Nancy Natali obstarává vokály a hraje na elektrickou kytaru. Texty jejich písní jsou v několika jazycích, uslyšíte angličtinu, italštinu i francouzštinu, takže o překvapení není na jejich novém albu nouze.

Album se jmenuje Golpe (v překladu z italštiny převrat, v překladu ze španělštiny úder, rána) a vyšlo u Vicerversa Records březnu roku 2013 a holky se toto jaro chystají na další turné k tomuto albu. Tentokrát budou cestovat po Rakousku a Švýcarsku (dříve koncertovaly pouze v Itálii a Německu) a možná se zastaví i v České republice…

Vyzpovídaly jsme pro vás zpěvačku Eli, ale před rozhovorem si ještě dopřejte trailer k videoklipu pro píseň Polyamorous God, který bude mít premiéru v únoru tohoto roku. A pokud se vám bude jejich hudba líbit, můžete je finančně podpořit, na stránkách Indiegogo.com jim můžete poslat nějaký ten cent či euro, právě na podporu videoklipu Polyamorous God. Ten režírovala Laura Bispuri, mladá italská nadějná režisérka, která se nedávno zúčastnila Cannes Cinéfondation Atelier.

A ke čtení rozhovoru si můžete pustit live streaming alba Golpe na těchto stránkách.

Jak dlouho jste vy tři spolu a jak vás napadlo založit kapelu?

No, Eli a Stella začaly společně hrát v roce 2009 díky písničkovému projektu Eli a pak přišla Elisa se svými bubny v roce 2011 a hudba a zvuk se změnily a to bylo tehdy, kdy se z nás stala kapela. Stalo se to tak nějak přirozeně, věděly jsme se, že jsme se potkaly právě proto…

Měly jste někdy i jiné členy kapely? Jste otevřené představě mít v kapele víc nástrojů?

Nikdy jsme o tom vážně nepřemýšlely, pořád prozkoumáváme potenciál synergie a souznění našich 4 nástrojů a s tím je spousta práce!

Vaše texty, o čem vlastně zpíváte? Některým je těžko rozumět, když jsou v italštině či francouzštině.

Texty vycházejí pokaždé z našich osobních zkušeností a zabýváme se různými tématy.
„Polyamorous God“ pojednává třeba o polyamorii (mnoholásce) a o tom, jak se člověk může zamilovat do několika lidí v jednom okamžiku svého života a jak těžké a bolestivé to může být, když chce člověk udržet několik vztahů najednou.

Z klipu Polyamorous God

„Flowers“ zvažuje hodnoty hledání krásy ve vlastním životě, ačkoliv krása je vždy pomíjivá.
„J’enlace“ je o pravdě, když přijde na pocity, to, jak se prostě objeví – my je cítíme, jak prochází našimi těly – a najednou mizí, popírajíce, že kdy existovaly.
„Lady in me“ tak nějak přistupuje ke queer teorii, tím jak mluví o tom, jak lesba, klidně i zapřísáhlá butch lesba, v sobě může objevit ženskou femme sílu. Ženskost někdy feministky docela vyděsí tím, jak patriarchálně je žena vyobrazena, ale každý se může od tohohle oprostit, jakmile se přestane zabývat stereotypy a rolemi ve společnosti…
Ale naše texty jsou o mnohem více věcech :).

A co vy a koncerty, jak často míváte vystoupení a v jakých klubech? Máte queer publikum? Míváte v publiku hlavně butch lesby nebo je to namíchané?

Stella žije v Berlíně, zatímco Eli a Elisa bydlí právě v Římě. Takže se snažíme uspořádat alespoň dvě turné do roka. Hrajeme před všemi druhy publika… Záleží hodně na produkci a propagaci… Publikum je namíchané a samozřejmě je tam vždy nezbytné procento queer aspektu, který se mění s místem a městem, kde právě hrajeme… (fakt nikdy jsme nepočítaly procento butch leseb! :D)

Řekněte nám něco více o vašem albu Golpe. Kde se dá koupit? Jak dlouho jste na něm pracovaly?

Golpe je naše první album. Zhruba po roce společného hraní takhle „na dálku“ jsme se rozhodly nahrávat, po šesti měsících bylo nahrávání hotovo a po dalších šesti měsících jsme album vydaly u sicilského labelu Viceversa Records, v březnu 2013. Můžete si ho koupit online v několika obchodech (Amazon, iTunes, 7digital) a nebo si jej objednat v jakémkoliv obchodě s hudbou, kterou distribuuje Audioglobe v Evropě.

A na závěr – je nějaká šance, že byste vystupovaly v České republice nebo někde poblíž?

V České republice bychom si zahrály opravdu rády! Na jaře budeme hrát v Berlíně, takže to by mohl být začátek našeho turné, které míří ku Praze… Kdyby nějaká agentura chtěla zabookovat queer kapelu jako jsme my právě pro Českou republiku, ať nám pošle email!

Nadcházející koncerty kapely najdete zde. Třeba se na některém z nich uvidíme? :)