Vladimír Putin
Vladimír Putin

Dlouho jsme se na Queermag.cz nezmiňovaly o Rusku, Putinovi, anti-gay propagandě a zimních olympijských hrách v Soči, že ano? S blížícím se termínem (OH se konají 7. až 23. února 2014) nedokážeme přesně odhadnout, zda situace houstne nebo všichni začínají být benevolentní, víme však, že žádná ze stran nemlčí.

Mluvíme teď v prvé řadě o gay sportovcích, v neposlední o zastáncích lidských práv. Budou gayové, lesby, bisexuálové a další „nestandardně“ orientovaní účastníci OH stíhání ruskou stranou za gay propagandu, když je jejich partner, partnerka, manžel či manželka například políbí před kamerami?

Prezident Putin přislíbil, že žádný sportovec se nebude potýkat s diskriminací a ke všem se budou Rusové chovat rovně. Včera 16. ledna řekl: „Olympijské hry se budou konat v naprostém souladu s Olympijskou chartou, a to v každém případě bez jakékoli diskriminace. Rusko bude samozřejmě fandit vlastním sportovcům, úspěch ale přejeme všem.“

Ačkoliv Putin zakázal všechna shromáždění (demonstrace), byl přinucen povolit tzv. „protestní zóny“. „Jsem si jist, že olympiáda národy sblíží a pomůže posílit přátelství, důvěru a partnerství po celém světě,“ dodal. A my se ptáme – opravdu?

Mezinárodní olympijský výbor se k Putinově zákonu zakazujícímu gay propagandu nevyjádřil, ale veřejnost informoval, že „obdržel ujištění“, že žádný gay sportovec ani turista nebude během OH zatčen. Slova výboru obratem vyvrátil ruský zákonodárce Vitalij Milonov, který naopak tvrdí, že kdokoliv může být bez ohledu na OH zatčen, držen po dobu 15ti dní nebo dokonce deportován. Jedete-li fandit do Soči, duhové vlajky nechte doma.

Sir Ian McKellen aka Gandalf
Sir Ian McKellen aka Gandalf

Mlčet nezůstalo ani 27 laureátů Nobelovy ceny, kteří se přidali k Siru Ianu McKellenovi a napsali Vladimíru Putinovi otevřený dopis, ve kterém otevřeně promluvili o ruské homofobní legislativě. Dopis zformuloval vědec Sir Harry Kroto spolu s Ianem McKellenem, se kterým se přátelí od studentských let a který je vlivným mluvčím LGBT komunity. Celé znění dopisu si můžete přečíst na www.independent.co.uk. Pro zajímavost a pro neznalce série Pána prstenů – McKellen se Putinovi podepsal také jako „aka Henry V/Gandalf“.

Aby toho nebylo málo, ruský zpravodajský server Rianovosti informuje, že se ruská vláda ohradila proti napadání ze západu ohledně gay otázky a prý se „evropské národy snaží vnutit svoji toleranci teploušů (v anglické verzi bylo doslova „queers“) zbytku světa.“ „Přes neustálý růst xenofobie, rasismu, násilného nacionalismu, šovinismu a neonacismu v Evropě byly země zaujaty šířením cizího pohledu na homosexualitu a stejnopohlavní manželství jakožto životní standard.“ Toto je již podruhé, co ruské Ministerstvo zahraničí předložilo zprávu kritizující lidská práva běžně udržovaných v evropských státech.

Napětí roste, jak to tedy nakonec opravdu dopadne?