Knižní blog: Nezapomenutelný román z kraje plného krásy a mystiky, v němž se rodí slabí muži a ženy se stávají bohyněmi

Román, který se stal událostí roku 2012. Kniha ověnčená cenami a nadmíru kladnými ohlasy kritiků a recenzentů. Příběh, jenž si získal srdce statisíců, a to zcela oprávněně. Žítkovské bohyně.

Kateřina Tučková
Kateřina Tučková

Kateřina Tučková, mladá autorka, jež se etablovala v literárním světě až svou skvělou druhotinou Vyhnání Gerty Schnirch, kterou jí vydal Host v roce 2009, ráda propojuje své příběhy s reálnými podklady, jejichž studiu neváhá věnovat značnou dobu. A to se jí neobyčejně vyplácí. Už zmíněná Gerta jí v roce 2010 vynesla nominaci na cenu Jiřího Ortena  a Josefa Škvoreckého a cenu čtenářů Magnesii Literu téhož roku dokonce získala.

Třetí román Žítkovské bohyně šel ještě dál – získal ocenění Český bestseller 2012, Cenu Josefa Škvoreckého 2012 a také Cenu čtenářů České knihy. A obrovské množství kladných hodnocení jak ze stran čtenářstva tak kritiků a recenzentů. Není se čemu divit. Vyprávění o žítkovských bohyních je silný příběh, který má vše co k úspěchu potřebuje: atraktivní zápletku, reálný základ, pachuť dobře známé nedávné historie, nádech mystiky a tajemna, osobní příběh, skvělé zpracování a nečekané vyústění.

Jak se můžete dočíst v anotaci knihy, Dora Idesová je mladá etnografka, pocházející z rodu žítkovských bohyní z jihomoravských Kopanic, která  se ale bohování nikdy nevěnovala. Dětství prožila u tety Surmeny, která v kraji bohovala a jejíž (a možná taky trochu svůj) osud se rozhodla zmapovat ve své vědecké práci. Dora postupně rozplétá vzpomínky na dětství v chalupě na Žítkové. Jako malá totiž dělala Surmeně „anzjela“, pomocníka, jenž přiváděl k bohyni ty, kteří její služby potřebovali. Ať už šlo o vymknuté kotníky, jalové kravky či zlomené srdce. Jeden z nejpůsobivějších momentů knihy je pak bezpochyby scéna se zaříkáváním bouřky.

Dořiny vzpomínky samy o sobě však k dokreslení příběhu nestačí, a tak musí zavítat do archivů, skrývajících okolnosti a události, jejichž rozpletení pro ni má osudový význam. Procesy s čarodějnicemi, pronásledování nacisty a poté komunisty. Drastické metody výslechu s výsledkem, který je předem určený berou dech i napříč staletími. Dora postupně rozkrývá osud nejen své tety Surmeny, jež poslední léta dožila v blázinci, ale také osud ostatních kopanických bohyň, které za své služby lidem všechny do jedné draze zaplatily. Včetně její matky. Zjišťuje, že ačkoliv nebohuje, je poslední z rodu bohyň a kletba neštěstí se vznáší také nad její hlavou…

Tento působivý román si lze vychutnat hned v několika podobách – jako klasickou vázanou bichli, se kterou sebou plácnete na pohovku nebo do postele, e-knihu na cesty nebo audiobook, chcete-li audioknihu, jež vám může ukrátit čas kdekoli se vám nebude chtít tahat s ničím těžším než jsou sluchátka a mobil.

Já osobně miluju knihy, ale objevila jsem i kouzlo audioknih a chtěla bych přiblížit to, co je na nich výjimečné. Můžete je totiž vzít tam, kam knihu ne. K poslechu nepotřebujete ruce, a tak se hodí k mnoha sportům od walkingu, joggingu po bruslení a fitness; domácí práce jako žehlení, utírání prachu, mytí nádobí atd. dostanou nový význam; na každodenní cestu z práce MHD se začnete těšit a poděkujete si, až najdete sluchátka v tašce při čekání u zubaře, v koloně nebo na poště, věřte mi.

Zvolit pro první „audiozážitek“ tento titul je jedna z nejlepších voleb, kterou můžete udělat. Vydavatelství ADK Prague, které Žítkovské bohyně převedlo do zvukové podoby, totiž své práci rozumí a k nahrávání oslovilo herce Miroslava Táborského a Terezu Bebarovou. Táborský citující estébácké spisy je úsečný, nezaujatý a dokonalý, Bebarová pak svou jemnou citlivostí výborně dokresluje Dořinu osobnost a pocity. O tom, jak dobře se to poslouchá, se může každý sám přesvědčit v kapitole zdarma, kterou poskytuje jeden z prodejců audioknih na YouTube.

Román je silným příběhem o ženách s osudem vyrytým do čar svých mozolnatých dlaní, o ženách tvrdých a charismatických jako kraj, v němž žily. Nechci prozrazovat ze zápletky příliš mnoho, protože věřím tomu, že vyprávění uhrane každého vnímavého čtenáře, aniž by musel znát přesnější popis toho, co skrývají estébácké archivy, jak moc bude osud krutý nebo proč posílám tuhle recenzi právě do QueerMagu.

Luce 
Knihožrout. Volnočasová aktivistka. Audiobook lover. Pohybový maniak a nadšenec. Hudební narkomanka. Naivní snílek. Ostravská náplava. Amatérská grafička. CML sLez Grrls.