Ashton a Catherine Lee
Ashton a Catherine Lee

Transgender studenti a jejich rodiny žijící v Kalifornii slaví. Jaký mají důvod k úsměvu?

1. ledna 2014 vstoupil v platnost nový zákon, který má zajistit, aby všechny školy v celém státě poskytovaly spravedlivé příležitosti transgender studentům. Což v reálu znamená, že se budou moci účastnit všech školních programů a budou je absolvovat spolu se svými vrstevníky. Nový zákon podpořila řada studentů, jejich rodiče, ale i učitelé a úředníci, kteří usilovali především o uspokojení vzdělávacích potřeb transgender žáků a jejich rodin, neboť se studenti často potýkali s problémy, jež jim bránily v absolvování škol, byli vylučováni z aktivit či školních programů.

Potenciálním absolventům tak svítá na příjemnější budoucnost, Ashton Lee, šestnáctiletý trans chlapec z Manteca, k zákonu řekl: „Poprvé v životě vidím naději, nejen svoji vlastní, ale všech ostatních studentů v tomto státě, kteří již nebudou muset mít strach z překážek na cestě k jejich úspěchu. … Tento nový zákon znamená mnoho, ale víc než cokoliv to znamená, že nyní vidím svoji budoucnost.“

Přestože oba zákony země (státní i federální) zakazují diskriminaci transsexuálních studentů a mnoho okresů, jako například San Rafael a Los Angeles, má politiky, kteří tyto studenty už mnoho let podporují, hodně škol neporozumělo svým zákonným povinnostem a studenty nepodporovaly, ba naopak. Příliš často byli nespravedlivě vylučováni, v některých případech jim bylo znemožněno získat potřebný počet kreditů, aby mohli absolvovat.

Ashtonova matka Catherine k situaci dodala: „Většina rodičů neví, jaké to je, neustále se obávají, že jejich dítě je stále daleko od možnosti vyniknout ve škole, nebo že špatné zkušenosti budou mít trvalé následky. Jsem nadšená z tohoto zákona, protože dává všem studentům reálnou šanci na úspěch.“

Zákon podpořil i guvernér Jerry Brown (*1938), Koalice podpory všech studentů (The Support All Students coalition), Rovnost v Kalifornii (Equality California), Transgender právní centrum (Transgender Law Center), Národní centrum pro lesbická práva a mnoho dalších.